Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostało kilka dni, a prace trwają w ponad 40 miejscach. MWiK w Bydgoszczy deklaruje zakończenie prac objętych projektem w terminie

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
We wtorek (5 grudnia) trudno było uznać, że prace przy skrzyżowaniu ul. Pięknej i Gołębiej dobiegają końca.
We wtorek (5 grudnia) trudno było uznać, że prace przy skrzyżowaniu ul. Pięknej i Gołębiej dobiegają końca. Dariusz Bloch
Do 11 grudnia (poniedziałek) Miejskie Wodociągi i Kanalizacja mają czas na zakończenie projektu budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy. Choć pozostało zaledwie kilka dni, to prace trwają jeszcze w ponad 40 lokalizacjach na terenie miasta.

Dokończenie realizacji wspieranego unijnymi środkami projektu wystartowało pod koniec maja, a na dobre ruszyło w wakacje. W ramach inwestycji do realizacji wyznaczono 108 zadań, z czego 37 zostało wykonanych wcześniej, zanim MWiK rozwiązał umowę z poprzednim wykonawcą, który nie uporał się z realizacją inwestycji w terminie (2020 r.). Na wszystkie pozostałe miejska spółka podpisała umowy do realizacji w 2023 r.

Ostatnio przejeżdżałem przez ul. Piękną, gdzie trwają prace wodociągowe. Przez 15 minut nie ruszyłem się w korku nawet o metr, choć są tam światła tymczasowe, aby można było puszczać ruch wahadłowo. Ostatecznie, tak jak inni kierowcy, zjechałem w jedną z bocznych uliczek i krążąc uliczkami jakoś się stamtąd wydostałem. Nie wyglądało to na miejsce, gdzie prace mają się zaraz skończyć – mówi nam pan Paweł.

Koniec i początek

Podobnych głosów kierowców, którzy narzekają na to, że w krótkim czasie rozkopano wiele ulic Bydgoszczy, a końca prac nie widać, jest więcej. We wtorek 5 grudnia w związku z zakończeniem prac wodociągowych przywrócono do ruchu komunikacji miejskiej ulice Gajową, aleje Ossolińskich (wschodnią nitkę) oraz Mazowiecką. Wiele to nie zmieniło, bo jednocześnie drogowcy przekazali, że miejskie wodociągi rozpoczynają inne prace, co wymusza zamknięcie Hetmańskiej (odcinek od Sienkiewicza do Sowińskiego) oraz ul. Bałtycką.

Linie 71 i 77 co prawda nie zatrzymują się już na przystanku rondo Ossolińskich, tylko jadą przez al. Ossolińskich, ale wciąż nie kursują tradycyjną trasą, bo prace trwają na al. Mickiewicza. Z uwagi na nowe roboty konieczne było wprowadzenie zmian na innych liniach.

Dotychczas łącznie zakończone prace dotyczące 64 ze 108 zadań projektowych. W przypadku 27 lokalizacji trwa procedura odbiorowa. Jak można przeczytać na stronie MWiK dotyczy to m.in. ulic Mikołaja Reja, Szubińskiej, Kcyńskiej, Stary Port, Rekinowej, Wiatrakowej, Mazowieckiej czy skrzyżowania Powstańców Wielkopolskich i Gajowej.

Utrudnienia nie zniknęły

Według informacji dostępnych na stronie MWiK, aktualizowanych na bieżąco, prace są w toku w 44 miejscach. Nie wszystkie wpływają na utrudnienia w ruchu, bo część odbywa się na pasie zieleni miejskiej. Na stronie ZDMiKP w zakładce utrudnienia wskazanych jest ponad 20 lokalizacji, w których prace wpływają na organizacje ruchu.

Trudno ocenić stopień zaawansowania robót w poszczególnych punktach. W niektórych gołym okiem widać, że finał jest blisko, w innych wydaje się, że roboty będą musiały zostać przedłużone, a efekt końcowy poznamy dopiero po zimie. Obecnie trwają:

  • budowa zbiorników retencyjnych (ul. Stawowa/Orłowity, Gdańska/pl. Wolności, Wyszogrodzka, Śliwińskiego, pl. Weyssenhoffa, al. Ossolińskich, Mickiewicza, Słowackiego, Gdańska/Mickiewicza, Żwirki i Wigury, Kordeckiego/pl. Poznański, Grunwaldzka/Wróblowa, pl. Kościeleckich, Stawowa/Na Wzgórzu, Waleniowa/Kolbego, Grudziądzka/Poznańska, Hetmańska, Grunwaldzka/Zalew, Grunwaldzka/Skośna, skwer Leszka Białego, Wyszyńskiego, Sportowa, Curie Skłodowskiej/Kurpińskiego, Staszica, Szubińska, Stawowa/Lotników, 11 Listopada, Ugory, oraz Fordońska);
  • budowa kanałów deszczowych (Wyszyńskiego, Polanka/Swarzewska, Sułkowskiego, Pucka, Skorupki, Piękna/Gołębia, Bocianowo, Babia Wieś oraz Solskiego)
  • budowa oczyszczalni wód opadowych i roztopowych (Wyszogrodzka, Wyszyńskiego);
  • rozbudowa sieci kanalizacji deszczowej (Śliwińskiego, Pomorska);
  • przebudowa kanału piętrowego (Kościuszki);
  • adaptacja istniejącego zbiornika wodnego do retencjonowania wód opadowych (park Kazimierrza Wielkiego).

Wszystkie prace technologiczne umożliwiające funkcjonowanie zbiorników, objęte projektem, zostaną zrealizowane do 11 grudnia – przekonuje Marek Jankowiak, rzecznik prasowy MWiK. Termin jest kluczowy, bo wykonawcy powinni uporać się do tego czasu z zadaniem, aby nie stracić unijnego dofinansowania. – Niektóre roboty wykończeniowe mogą być przedłużone w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych – dodaje.

Spółkę zapytaliśmy, czy są lokalizacje, gdzie opóźnienia będą duże. – Nie ma takich miejsc – jesteśmy zobligowani terminem realizacji prac objętych projektem. Opóźnione będą prace na ul. Kossaka związane z budową kanału deszczowego z uwagi na kolizję z siecią gazową, której nie było na mapie. Ale tej inwestycji projekt nie obejmuje – stwierdza Marek Jankowiak.

– Ostatnie dni z mrozem utrudniają prowadzenie prac. Gdyby nie ta okoliczność – wiele prac zostałoby zakończonych przed terminem. Z uwagi na mrozy wstrzymane są prace związane z asfaltowaniem nawierzchni. Wykonawcy czekają na nadchodzącą zmianę pogody – informuje "Express Bydgoski" rzecznik MWiK.

Po co realizowany jest sam projekt? – Po pierwsze, aby uniknąć podtopień budynków, piwnic i ulic w wyniku silnych, nawalnych deszczy. Po drugie zebrana deszczówka z części zbiorników zostanie wykorzystana do podlewania terenów zielonych – tłumaczy MWiK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zostało kilka dni, a prace trwają w ponad 40 miejscach. MWiK w Bydgoszczy deklaruje zakończenie prac objętych projektem w terminie - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska