Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS dla samozatrudnionych 2020. Będzie urlop od płacenia składek. Kiedy? Na jak długo? [zasady]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Nadesłane
W sejmie pojawił się nowy projekt nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców. Dotyczy częściowego obniżenia ZUS dla samozatrudnionych podczas urlopu.

Zgodnie z zaproponowaną zmianą przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z 50% zniżki na obowiązkowe składki społeczne w wybranym przez siebie miesiącu. Ekspert inFakt wskazuje, dlaczego takie rozwiązanie jest korzystniejsze od zawieszenia działalności.

ZUS dla samozatrudnionych. Mniej o 50 procent

Według nowych wytycznych samozatrudniony z tytułu prawa do wypoczynku będzie mógł ubiegać się o obniżenie składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne o 50 procent w jednym miesiącu w danym roku kalendarzowym. Będzie to dotyczyć przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi. Ponadto działalność musi być prowadzona nieprzerwanie przez co najmniej 6 miesięcy. Kolejnym warunkiem jest brak zatrudnionych pracowników.

Polecamy także: Świadczenie postojowe. Jakie warunki trzeba spełnić? Ile razy można je dostać? [zasady, wniosek, kwoty]

Projekt ten jest ukłonem w stronę tych przedsiębiorców, którzy pomimo korzystania z urlopu dalej muszą opłacać składki.

– ZUS jest sporym obciążeniem dla samozatrudnionych, niezależnie od tego, czy osiągają przychody oraz w jakiej wysokości. 50% odciążenia z jednego miesiąca raz w roku to z pewnością pozytywna zmiana. Przedsiębiorcy również korzystają z urlopu i jak dotąd zawsze musieli płacić składki ZUS, nawet jeżeli w tym okresie nie podejmowali żadnych czynności zarobkowych – komentuje Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Samozatrudnieni, oczywiście, wciąż mogą skorzystać z zawieszenia działalności gospodarczej na jeden miesiąc i nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez ten czas. To jednak wiąże się z pewnymi utrudnieniami.

Niższy ZUS. Nie będzie potrzebny dowód potwierdzający wyjazd na urlop?

– Należy pamiętać, że działalność musi być zawieszona na co najmniej 30 dni, a ubezpieczenie zdrowotne jest kontynuowane w trakcie zawieszenia pod warunkiem, że nie trwa ono dłużej niż 30 dni. Jeżeli więc decydujemy się na zawieszenie działalności w miesiącu, który ma 31 dni, to po 30 dniach tracimy możliwość skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Warto także zauważyć, że w tym czasie niemożliwe jest wykonywanie żadnych czynności związanych z działalnością gospodarczą, a zawieszeniu ulega amortyzacja – podkreśla Piotr Juszczyk.

Polecamy także: Wsparcie dla samozatrudnionych. Jakie warunki należy spełnić? [zasady, wniosek, kwoty]

Ekspert inFakt wskazuje również, że w projekcie nie pojawił się żaden zapis, który wprowadzałby obowiązek przedstawienia potwierdzenia wyjazdu na urlop. Przedsiębiorca może wybrać dowolny miesiąc w roku i spędzić ten czas w wybrany przez siebie sposób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska