Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS przedłuża orzeczenia rencistom i osobom niesamodzielnym - pod jednym warunkiem

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Archiwum
ZUS z automatu przedłuża orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, kończące się w okresie epidemii. Trzeba jednak spełnić jeden warunek.

To informacja ważna dla wszystkich osób, które mają orzeczenia o niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane terminowo i ich ważność kończy się w okresie stanu epidemii czy stanu zagrożenia epidemicznego albo 30 dniu po odwołaniu tych stanów - ZUS zdecydował, że ważność tych orzeczeń zostaje przedłużona, licząc od dnia upływu terminu ważności.

- Orzeczenie zostanie wydłużone od dnia upływu terminu jego ważności na kolejne 3 miesiące - o ile przed upływem terminu ważności orzeczenia zostanie złożony wniosek o świadczenie na dalszy okres - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Kluczowym warunkiem jest więc, żeby przed upływem terminu ważności orzeczenia złożyć wniosek do ZUS o świadczenie na dalszy okres.

Jeśli komuś orzeczenie o niezdolności do pracy i związana z tym renta kończy się np. 10 kwietnia - żeby było przedłużone zainteresowany musi przed 10 kwietnia złożyć wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia na dalszy okres.

Przedłużenie na 3 miesiące obowiązuje w sytuacji, gdy do wniosku nie zostanie dołączona dokumentacja lekarska.

Osoby, które mają aktualną dokumentację lekarską - mogą ją do wniosku dołączyć. Jeśli jej nie ma - warto wskazać, u jakich specjalistów, w których przychodniach się leczyli - ZUS sam dotrze do niech, o ile będzie mu to potrzebne. Chodzi o to, by teraz renciści, osoby starsze, opiekunowie nie chodzili do przychodni po dokumenty. Jeśli do wniosku dołączymy dokumentację, informację, gdzie się leczyliśmy - może to pozwolić orzecznikowi na wystawienie orzeczenia na czas dłuższy niż tylko 3 miesiące.

Także osoby, które pierwszy raz starają się o rentę czy orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji do wniosku powinny dołączyć informację, gdzie się leczyli, jeśli nie mają dokumentacji.

Taką samą praktykę ZUS stosował, gdy wprowadzono świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, nazywane 500 plus dla niepełnosprawnych.
- W tej sytuacji osoby, które czekają na przedłużenia prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne - dodaje Krystyna Michałek.

Osoby, które czekają na przedłużenia prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne.

Na podobnych zasadach zostaną przedłużone prawa do świadczenia rehabilitacyjnego - orzeczenia będą ważne jeszcze trzy miesiące, ale nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Co ważne - o 3 miesiące przedłużona zostaje także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu epidemicznego, czyli przed 14 marca. Chodzi o sytuację, w której ktoś złożył do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia na dalszy okres (np. przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a do końca marca ZUS nie wydał mu nowego orzeczenia.

Osobom, które złożą wnioski ZUS wyda decyzje o wydłużeniu terminu przyznania orzeczeń i świadczeń.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska