ZUS tropi naciągane zwolnienia i łapie symulantów. Więcej kontroli zwolnień lekarskich w Kujawsko-Pomorskiem

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Zwolnienia nie należy traktować jak dodatkowego urlopu. To czas na dojście do zdrowia
Zwolnienia nie należy traktować jak dodatkowego urlopu. To czas na dojście do zdrowia Pixabay.com
ZUS tropi naciągane zwolnienia. W pierwszym półroczu 2021 roku w regionie odzyskał prawie 4,8 mln zł! Kontroli jest więcej i są skuteczniejsze. W wyłapywaniu "lewych" L4 pomagają też e-zwolnienia i... donosy.

Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

Tylko w I półroczu tego roku w województwie kujawsko-pomorskim ZUS skontrolował 10,3 tys. zwolnień lekarskich, a kwota obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli zwolnień wyniosła ponad 4,8 mln zł.

- Na kwotę tę składają się nie tylko zakwestionowane zwolnienia lub sposób ich wykorzystania, ale także zmniejszenie świadczeń, gdy ustał tytuł ubezpieczenia - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dla porównania w I półroczu 2020 roku na Pomorzu i Kujawach przeprowadzono 8,5 tys. kontroli zwolnień, a łączna kwota cofniętych lub obniżonych świadczeń przekroczyła 4,7 mln zł.

Kontrola zwolnień lekarskich. Kto już stracił zasiłek?

Zasiłek chorobowy straciły m.in. osoby, które będąc na L4 pracowały zamiast się kurować. Przyłapane na gorącym uczynku najczęściej tłumaczyły, że do pracy przyszli tylko na chwilę. Wpadli też mieszkańcy regionu, którzy do zdrowia dochodzili... nad morzem, w górach czy w zagranicznych kurortach. Pochwalili się zdjęciami na portalach społecznościowych, a "życzliwi" powiadomili o tym fakcie ZUS. Z chorobowym pożegnali się również ci, którzy będąc na zwolnieniu remontowali mieszkania czy domy oraz ci, którzy pracowali na zwolnieniu na rzecz innego pracodawcy.

W wyłapywaniu "lewych" L4 pomagają e-zwolnienia obowiązkowe od 1 grudnia 2018 roku. ZUS mając do dyspozycji bieżące dane o wystawianych zwolnieniach może skuteczniej reagować na potencjalne nadużycia.

Kontrola zwolnień lekarskich. Na czym polega?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrolę zwolnień lekarskich zarówno pod kątem ich wykorzystywania, jak i prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

W pierwszym przypadku pracownicy ZUS sprawdzają czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Co ważne, taką kontrolę zwolnień lekarskich mogą przeprowadzić także uprawnieni płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki (pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób). Najczęściej takie kontrole wykonują pracownicy działu kadr.

Drugim rodzajem kontroli jest kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Kontrole te wykonują lekarze orzecznicy ZUS, którzy sprawdzają czy zwolnienie zostało wystawione zasadnie i czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego jest nadal chora.

- Ze względu na pandemię i zachowanie bezpieczeństwa naszych klientów oraz pracowników ZUS większość kontroli zwolnień odbywała się przede wszystkim na podstawie dokumentacji oraz danych dostępnych w systemie informatycznym ZUS - zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dzięki danym dostępnym w systemie informatycznym pracownicy ZUS mogą na przykład sprawdzić, czy osoba zatrudniona w dwóch różnych firmach w trakcie zwolnienia lekarskiego u jednego pracodawcy pobiera zasiłek, a u drugiego zataja zwolnienie i świadczy pracę. Pracownik, który w czasie trwania zwolnienia, wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem, musi liczyć się z tym, że straci prawo do zasiłku chorobowego. Zwolnienia nie należy też traktować jako dodatkowego urlopu - dodaje rzeczniczka.

Kontrole zwolnień lekarskich. Dlaczego trzeba podać aktualny adres?

Osoby chore idąc na zwolnienie lekarskie powinny pamiętać, aby podać lekarzowi aktualny adres, pod którym będą przebywać w czasie chorobowego. Jest to bardzo ważne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego może być przyczyną odmowy prawa do zasiłku chorobowego.

Tymczasem zdarza się, że w trakcie urlopu nad morzem lub w górach ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy i kontuzja lub choroba zatrzymuje nas na dłużej, w miejscu odległym od stałego miejsca zamieszkania. Zdarzają się też takie sytuacje, gdy w trakcie chorobowego potrzebujemy opieki innych osób i wyjeżdżamy na okres leczenia do rodziny, która w tym czasie będzie się nami opiekować.

By uniknąć nieporozumień i ewentualnych konsekwencji finansowych warto w takim przypadku zadbać, aby lekarz wystawił zwolnienie lekarskie na adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji.

W przypadku zmiany miejsca pobytu należy w ciągu trzech dni poinformować o tym pracodawcę i ZUS.

Nie przegap

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie