Długo już kombinujesz na L4? Lepiej miej się na baczności! Właśnie takie przypadki ZUS w pierwszej kolejności bierze na celownik. Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, mówi wprost: - Większa liczba kontroli i dużo lepszy ich wynik finansowy to efekt prowadzenia przez Zakład działań nakierowanych przede wszystkim na przypadki, które budzą poważne wątpliwości. - Narzędziem pomocnym w ujawnianiu nieprawidłowości są z pewnością elektroniczne zwolnienia lekarskie, które stały się obowiązkowe od 1 grudnia 2018 roku. Zakład mając do dyspozycji bieżące dane o wystawianych zwolnieniach lekarskich może skuteczniej reagować na potencjalne nadużycia - słyszymy.
Czytaj także: Kontrole lekarskie ZUS coraz częstsze. Wszystko przez e-zwolnienia i nowe przepisy
Czy w związku z tym, że nauczyciele ostatnio masowo szli na zwolnienia, byli częściej kontrolowani?
W żadnym wypadku. - Zwolnienia nauczycieli nie podlegają specjalnemu nadzorowi - zaznacza Krystyna Michałek. Dodaje, że kontrolowane są przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy albo zwolnień długoterminowych, a także osoby, które kiedyś musiały zwrócić zasiłek, bo korzystały ze zwolnienia nieprawidłowo. Część zwolnień ZUS typuje do kontroli losowo, więc każde może być sprawdzone.
Często pracownicy będący na zwolnieniu wrzucają do mediów społecznościowych zdjęcia np. z zagranicznych wakacji. Szybko znajdują się „życzliwi”, którzy doniosą o tym fakcie do ZUS. A ten zabiera zasiłek.
Więcej o tym, jak ZUS kontroluje pracowników na zwolnieniach lekarskich, przeczytasz w materiale: ZUS tropi naciągane zwolnienia. U nas już odzyskał 2,7 mln zł!
Zobacz nasz nowy program: "Dojrzalsi" (odcinek 2)
