ZUS wypłacił świadczenia postojowe
Przypomnijmy, na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.
Tylko do 14 kwietnia do ZUS-u wpłynęło ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. - Ponad 450 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, a ponad 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Świadczenia postojowe z ZUS dla przedsiębiorców
Pierwsi przedsiębiorcy otrzymają pomoc 15 kwietnia. Do 86,2 tys. przedsiębiorców w ramach świadczenia postojowego wpłynie ponad 172 mln złotych. W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłaci blisko 3,8 tys. świadczeń postojowych na kwotę ponad 7,5 mln złotych
- Oddział ZUS w Bydgoszczy wypłaci 2010 świadczeń na kwotę 4 017 780 zł
- Oddział ZUS w Toruniu 1775 świadczeń na kwotę 3 554 720 zł
- Wysokość świadczenie postojowego dla samozatrudnionych, co do zasady wynosi 2080 zł, jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł - dodaje Krystyna Michałek.
Świadczenie postojowe: wniosek
Wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej są dostępne na stronie ZUS. Można je wydrukować i wypełnić, a następnie wysłać pocztą lub złożyć osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”. - Wnioski można także wysłać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie - informuje rzeczniczka ZUS.
Warto zwrócić uwagę by dane we wniosku były poprawne i kompletne. By podać wszystkie trzy identyfikatory NIP, REGON i PESEL. To pozwoli uniknąć postępowań wyjaśniających.
- We wnioskach o świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych często brakuje numeru rachunku bankowego, albo jest on za krótki. Brakuje także informacji o formie opodatkowania i kwocie przychodów. Ważne jest by przy wnioskach składanych w kwietniu wskazać przychód osiągnięty w lutym i marcu 2020 r. Zdarza się także, że w bloku V. Oświadczenie nie jest uzupełnione pole dotyczące objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników. Należy również pamiętać, aby podpisać wniosek - wyjaśnia rzeczniczka.
