Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia emerytalno-rentowe wypłaca w kilku terminach: 1., 6., 10., 15., 20., i 25 dnia miesiąca.
Jeśli termin płatności świadczenia przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub w sobotę, to świadczenie wypłacane jest wcześniej. Dlatego osoby, które powinny otrzymać swoje świadczenie 1 listopada, otrzymają pieniądze jak zwykle z wyprzedzeniem. Emerytury i renty doręczane przez listonoszy trafią na pocztę 28 października.
- Natomiast świadczenia, które przekazywane są na konto, trafią do banków 30 października, a w przypadku świadczeń przekazywanych na rachunki bankowe za granicą 29 października - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Pieniądze będą szybciej
Wcześniej swoje świadczenia otrzymają również seniorzy, których termin wypłaty emerytury czy renty przypada na 10 listopada. 5 listopada ZUS przekaże środki na pocztę, a przelewy na rachunki bankowe zrealizuje 7 listopada, natomiast świadczenia na rachunki bankowe za granicą przekaże 6 listopada.
Seniorzy coraz bardziej ubankowieni
Seniorów, którzy wciąż otrzymują swoje świadczenia za pośrednictwem poczty, ZUS zachęca, aby rozważyli wybranie bezpiecznej formy przekazywania emerytur czy rent w formie przelewów. Wskaźnik ubankowienia świadczeń długoterminowych wypłacanych przez Zakład obecnie wynosi 79,4 proc., w województwie kujawsko-pomorskim 80,9 proc. Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, otrzymujący emerytury pomostowe oraz zasiłki i świadczenia przedemerytalne.
- Konto to wygodna i bezpieczna forma otrzymywania świadczeń, czego nie można powiedzieć o gotówce przechowywanej w domu. Tych, którzy rachunku w banku nie mają i oczekują na wizytę listonosza, zachęcamy do wybrania bezpiecznej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów. Tym bardziej, że wiele banków oferuje bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy dla seniorów, którzy nie mają konta w żadnym banku - mówi Krystyna Michałek.
Jeden wniosek i będzie przelew na konto
Regionalna rzeczniczka ZUS województwa kujawsko-pomorskiego dodaje, że jeśli otrzymujemy z ZUS-u emeryturę czy rentę w gotówce, a chcielibyśmy zacząć otrzymywać je przelewem na rachunek bankowy, to wystarczy, że wypełnimy formularz ZUS EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce.
Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS lub wysłać go pocztą. Można również dokonać takiej, zmiany korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dyspozycję dotyczącą sposobu przekazywania wypłaty zawsze można zmienić.