
Nieobecność w domu w czasie kontroli podczas zwolnienia chorobowego nie będzie w wielu przypadkach uznawana za niewłaściwe wykorzystanie takiego zwolnienia. Niedawno pojawiła się zmiana w tej sprawie w poradniku ZUS.
Jeżeli osoby kontrolujące "L4" nie zastaną podwładnego w miejscu jego zamieszkania, ale nie ma innych okoliczności wskazujących na nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego, należy uznać, że nie zachodzą okoliczności niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia chorobowego - poinformowała Conperio, największa w Polsce firma, która kontroluje zwolnienia chorobowe na zlecenie przedsiębiorstw.
Więcej informacji na kolejnych slajdach naszej galerii >>>

Wp.pl przypomina, że dotychczasowe zasady zakładały, że pracownik podczas zwolnienia powinien być w miejscu swojego zamieszkania. Jeśli chciał leczyć się w innym miejscu, powinien poinformować o tym lekarza. W przypadku, gdy chciałby zmienić to miejsce w czasie trwania choroby, powinien przekazać aktualny adres pracodawcy i ZUS w czasie do trzech dni od tej zmiany.

Choć od 2019 roku pracownik przebywający na L4 musi informować o miejscu swojego pobytu podczas zwolnienia, coraz częściej zdarza się, że kontroler ZUS nie zastaje chorego pod wskazanym adresem.
- Jeśli chory zmienił miejsce pobytu w trakcie zwolnienia i w ciągu 3 dni nie zgłosił tej zmiany w ZUS-ie i u swojego pracodawcy, może stracić zasiłek chorobowy. A jeśli zasiłek został już wypłacony, to ZUS może zażądać jego zwrotu - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Adres pobytu może być inny niż zamieszkania, zameldowania czy adres, który figuruje w naszej dokumentacji medycznej. Zdarza się, że w trakcie zwolnienia potrzebujemy opieki innych osób i dlatego na czas rekonwalescencji przenosimy się do rodziny. Jeśli zmieniamy miejsce pobytu już po wystawieniu e-ZLA, to musimy w ciągu 3 dni zgłosić tę zmianę do pracodawcy i ZUS-u.