- Jaki jest cel konferencji „Development for better future” w Bydgoszczy?
- Zaproszeni eksperci i specjaliści z polskich i zagranicznych firm, doradcy, przedstawiciele organizacji biznesowych i otoczenia biznesu, wspólnie zastanowią się nad największymi szansami i wyzwaniami stojącymi przed przedsiębiorcami. Spróbują także przedyskutować możliwe scenariusze na przyszłość. Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli zarządów firm, a udział w nim jest bezpłatny. W dyskusji udział wezmą także praktycy, czyli rodzimi przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces. Z pewnością będzie to pouczające dla wszystkich spotkanie.
- W jaki sposób instytucje samorządowe mogą wspierać rozwój przedsiębiorczości na terenie Bydgoszczy?
- W ramach tak zwanej Szkoły Biznesu organizujemy warsztaty, konferencje i sympozja dla przedsiębiorców, w których rocznie bierze udział ponad 1000 osób. Rozwojowi przedsiębiorczości służy także polityka uwzględniania w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego potrzeb inwestorów, a także gminne inwestycje w infrastrukturę. Potencjał rozwojowy miasta wzbogaca oferta Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, stanowiącego największe zaplecze do lokowania nowych przedsięwzięć.
Zespół prowadzi bazę danych o nieruchomościach stanowiących potencjalne lokalizacje planowanych przedsięwzięć w mieście. Oferty obejmują zarówno grunty gminne, jak i właścicieli prywatnych, pogrupowane tematycznie, w zależności od przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Oferty te uzupełnione o dane statystyczne, ekonomiczne, z zakresu edukacji i rynku pracy, są kompletnym materiałem promowanym na konferencjach i targach, na przykład Expo Real w Monachium.
Atuty inwestycyjne Bydgoszczy w postaci młodej wykształconej kadry pracowniczej, biegle posługującej się językami obcymi; silnego zaplecza naukowego, coraz częściej wykorzystywanego pod potrzeby biznesu; szerokiego zakresu ofert inwestycyjnych, przeznaczonych zarówno pod działalności usługową i produkcyjną, atrakcyjnych kosztów zatrudnienia i proinwestycyjnej polityki miasta sprawiają, iż zostaliśmy docenieni przez wiele międzynarodowych koncernów, które już zdecydowały o lokalizacji swoich oddziałów właśnie u nas.
- Czy są szanse na pojawienie się nowych firm w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym?
- Teraz w parku działalność prowadzi ponad 40 firm, a kilka nowych projektów jest w trakcie realizacji. Są one dla nas najlepszą rekomendacją. PwC nadało nam tytuł Regionalnego Centrum Gospodarczego, a firma doradcza Colliers International doceniła potencjał branży IT w mieście, nadając Bydgoszczy statut „wschodzącej gwiazdy BPO”. Dobra, stabilna kondycja lokalnej gospodarki została również potwierdzona przez niezależną ocenę wiarygodności kredytowej, która według Fitch Raiting w 2012 została oceniona na BBB - „perspektywa stabilna”. W roku bieżącym, jako jedyne miasto w Polsce otrzymaliśmy tytuł „Samorząd wspierający MŚP”.
- Co planuje miasto, aby pomóc przedsiębiorstwom zarówno tym, którzy chcą wejść na rynek, ale i tym, które już na nim funkcjonują?
Działamy w myśl zasady, że inwestor musi mieć wsparcie kompleksowe od pierwszego zapytania, przez cały proces inwestycyjny, aż po znalezienie kooperantów, rekrutację pracowników, na opiece proinwestycyjnej kończąc. Tandem "opiekunów": Zespół Obsługi Inwestora-Bydgoski PPT sprawdził się już w praktyce i będziemy rozwijać tę współpracę.
- Które bydgoskie firmy są wizytówką miasta?
- Są wśród naszych firm takie, o których słychać nie tylko w kraju. W tym gronie wymienić należy takie firmy jak: PESA, Makrum, Abramczyk czy Gotowski. Warto wspomnieć też o firmach działających w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym: Metalko, Holkap, Genderka, Hanplast, Lifocolor. Prężnie rozwija się także sektor IT, który jest reprezentowany przez takie marki jak: Alcatel- Lucent, ATOS, Tel- Dat, Zeto. Jednak nawet najmniejszej bydgoskiej firmie kibicujemy i za każdą trzymamy kciuki.
- Czy w czasie, gdy Bydgoszcz zaciska pasa, stać miasto na jakieś udogodnienia w podatkach? Czy jest szansa, by takie udogodnienia wprowadzono? Czego mogłyby one dotyczyć?
- W środę wchodzi w życie uchwała Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości. Będzie to możliwe w ramach pomocy regionalnej na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją. Zmniejszenie obciążeń podatkowych od nieruchomości będących nowymi inwestycjami powinno zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną Bydgoszczy.
Ponadto, nadal obowiązują udogodnienia związane z funkcjonowaniem Podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bydgoszczy. Pomoc publiczna dla przedsiębiorcy prowadzącego tam działalność może zostać przyznana w formie zwolnienia z podatku dochodowego, z tytułu: kosztów nowej inwestycji czy kosztów utworzenia nowych miejsc pracy. Miasto przygotowało do sprzedaży dwie kolejne działki objęte granicami tej strefy.
Z kolei w odniesieniu do inwestycji hotelowych istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie z tytułu podatku od nieruchomości w ramach programu pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji w sektorze turystyki. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta okres zwolnienia podatkowego zależny jest od standardu obiektu hotelowego.
* Uwaga. Konferencja odbędzie się w czwartek w hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Po niej gala.
