
Porozumienie podpisuje Wiesława Słowińska, wójt gminy Raciążek, obok Ryszard Borowski, pzrewodniczący ZGZK (wójt gm. Koneck) i Andrzej Olszewski, wiceprzewodniczący (wójt gm. Aleksandrów Kujawski)
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)
Wspólny zakup energii, na którą gminy wydają spore pieniądze, ma przynieść oszczędności.
- Zakupy dużych partii są tańsze, bo można uzyskać duże upusty. Można też liczyć na korzystniejsze ceny w przetargu. Obliczamy, że taki zakup obniży rachunki za prąd o minimum kilkanaście procent, ale oszczędności mogą sięgać nawet trzydziestu procent - powiedział nam Andrzej Maciejewski, prezes PGK.
Pomorska Grupa Konsultingowa była pionierem w Polsce w świadczeniu takich usług. Podpisała już porozumienia w woj. pomorskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie jako pierwsze umowy o wspólnym zakupie energii elektrycznej podpisały wspólnie samorządy powiatów grudzią-dzkiego i wąbrzeskiego.
Porozumieniu towarzyszą dwustronne umowy PGK z poszczególnymi gminami. Poprzedzają one przeprowadzenie w gminach audytu, potrzebnego do opracowania specyfikacji przetargowej.
Do siedziby Związku Gmin Ziemi Kujawskiej w Aleksandrowie Kujawskim przybyli burmistrzowie i wójtowie z prawie wszystkich gmin z powiatu aleksandrowskiego, poza Ciechocinkiem.
Z powiatu radziejowskiego zabrakło wójtów gmin Bytoń, Dobre i Topólka, ale zadeklarowali, że dokumenty podpiszą. Obecny był także Andrzej Potaczek, wicestarosta aleksandrowski. Powiat prawdopodobnie także przystąpi do tej inicjatywy, choć decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. Organizatorem przetargu będzie gmina Koneck.
Porozumienie ma charakter otwarty. Nie wszystkie bowiem samorządy mogą od 1 stycznia 2012 roku związać się umową z PGK. Niektóre zrobią to później, jak np. miasto Aleksandrów Kujawski, które już podpisało podobną umowę z krakowska firmą Tauron. Umowa ta obowiązuje do 1 lipca 2012 roku. Dopiero potem miasto przystąpi do wspólnej inicjatywy gmin kujawskich i podpisze umowę. na razie burmistrz Andrzej Cieśla podpisał porozumienie o współpracy.
Pomorska Grupa Konsultingowa prowadzi grupowe zakupy energii dla samorządów, co oznacza, że będą mniejsze rachunki za prąd zużywany w gminnych obiektach (np. szkołach, salach gimnastycznych, urzędach, domach kultury, bibliotekach przedszkolach) oraz przez oświetlenie drogowe, ale tylko to, które należy do gmin.
- Nie stoi nic na przeszkodzie, by z takiego grupowego zakupu skorzystały parafie - nie ukrywał w rozmowie z nami Romuald Meyer, prokurent PGK.
Nie rozpatrywano jeszcze możliwości ulżenia w rachunkach za energię indywidualnym odbiorcom (mieszkańcom).
- Będziemy nad tym pracować - nie wykluczył takiej możliwości prezes Maciejewski.
Czytaj e-wydanie »