Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związek Gmin Ziemi Kujawskiej podpisał prorozumienie z PGK

Jadwiga Aleksandrowicz
Andrzej Maciejewski, prezes PGK przekonuje samorządowców, że grupowy zakup energii się opłaci
Andrzej Maciejewski, prezes PGK przekonuje samorządowców, że grupowy zakup energii się opłaci Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Wspólny zakup energii elektrycznej zaproponował ZGZK, a pomoc w realizacji tego projektu wzięła na siebie Pomorska Grupa Konsultingowa w Bydgoszczy.Podpisano porozumienie w tej sprawie.
Porozumienie podpisuje Wiesława Słowińska, wójt gminy Raciążek, obok Ryszard Borowski, pzrewodniczący  ZGZK (wójt gm. Koneck)  i Andrzej Olszewski, wiceprzewodniczący
Porozumienie podpisuje Wiesława Słowińska, wójt gminy Raciążek, obok Ryszard Borowski, pzrewodniczący ZGZK (wójt gm. Koneck) i Andrzej Olszewski, wiceprzewodniczący (wójt gm. Aleksandrów Kujawski) Fot. Jadwiga Aleksandrowicz

Porozumienie podpisuje Wiesława Słowińska, wójt gminy Raciążek, obok Ryszard Borowski, pzrewodniczący ZGZK (wójt gm. Koneck) i Andrzej Olszewski, wiceprzewodniczący (wójt gm. Aleksandrów Kujawski)
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)

Wspólny zakup energii, na którą gminy wydają spore pieniądze, ma przynieść oszczędności.
- Zakupy dużych partii są tańsze, bo można uzyskać duże upusty. Można też liczyć na korzystniejsze ceny w przetargu. Obliczamy, że taki zakup obniży rachunki za prąd o minimum kilkanaście procent, ale oszczędności mogą sięgać nawet trzydziestu procent - powiedział nam Andrzej Maciejewski, prezes PGK.

Pomorska Grupa Konsultingowa była pionierem w Polsce w świadczeniu takich usług. Podpisała już porozumienia w woj. pomorskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie jako pierwsze umowy o wspólnym zakupie energii elektrycznej podpisały wspólnie samorządy powiatów grudzią-dzkiego i wąbrzeskiego.

Porozumieniu towarzyszą dwustronne umowy PGK z poszczególnymi gminami. Poprzedzają one przeprowadzenie w gminach audytu, potrzebnego do opracowania specyfikacji przetargowej.
Do siedziby Związku Gmin Ziemi Kujawskiej w Aleksandrowie Kujawskim przybyli burmistrzowie i wójtowie z prawie wszystkich gmin z powiatu aleksandrowskiego, poza Ciechocinkiem.

Z powiatu radziejowskiego zabrakło wójtów gmin Bytoń, Dobre i Topólka, ale zadeklarowali, że dokumenty podpiszą. Obecny był także Andrzej Potaczek, wicestarosta aleksandrowski. Powiat prawdopodobnie także przystąpi do tej inicjatywy, choć decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. Organizatorem przetargu będzie gmina Koneck.

Porozumienie ma charakter otwarty. Nie wszystkie bowiem samorządy mogą od 1 stycznia 2012 roku związać się umową z PGK. Niektóre zrobią to później, jak np. miasto Aleksandrów Kujawski, które już podpisało podobną umowę z krakowska firmą Tauron. Umowa ta obowiązuje do 1 lipca 2012 roku. Dopiero potem miasto przystąpi do wspólnej inicjatywy gmin kujawskich i podpisze umowę. na razie burmistrz Andrzej Cieśla podpisał porozumienie o współpracy.

Pomorska Grupa Konsultingowa prowadzi grupowe zakupy energii dla samorządów, co oznacza, że będą mniejsze rachunki za prąd zużywany w gminnych obiektach (np. szkołach, salach gimnastycznych, urzędach, domach kultury, bibliotekach przedszkolach) oraz przez oświetlenie drogowe, ale tylko to, które należy do gmin.
- Nie stoi nic na przeszkodzie, by z takiego grupowego zakupu skorzystały parafie - nie ukrywał w rozmowie z nami Romuald Meyer, prokurent PGK.
Nie rozpatrywano jeszcze możliwości ulżenia w rachunkach za energię indywidualnym odbiorcom (mieszkańcom).

- Będziemy nad tym pracować - nie wykluczył takiej możliwości prezes Maciejewski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska