Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie z opłacania składek ZUS. Zobacz, co musisz zrobić. Zostało niewiele czasu!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależnione od liczby zatrudnionych pracowników.
Zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależnione od liczby zatrudnionych pracowników. Krzysztof Szymczak
Tylko do końca czerwca przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS. Dotąd z tej możliwości wsparcia skorzystało 83,2 tys. kujawsko-pomorskich firm, a łączna kwota umorzenia za marzec i kwiecień przekroczyła 358,4 mln zł.

Dzięki tzw. tarczy antykryzysowej część firm może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za trzy miesiące - od marca do maja 2020 roku.

Zwonienie ze składek ZUS. Ale nie mogą zatrudniać więcej niż 50 osób

Jest szansa uzyskać je w wysokości 100 lub 50 procent łącznego zobowiązania wobecco zależy od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych.

Polecamy także: Tarcza antykryzysowa dla firm czy na tarczy?

- W naszym regionie z obowiązku opłacania składek skorzystało już niemal 83,2 tys. firm - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Kwota, jaką państwo już pokryło składki za naszych wnioskujących to ponad 358,4 mln zł., a w całym kraju przekroczyła 7,5 mld zł.

Przypomnijmy, o zwolnienie ze składek mogą ubiegać się firmy zgłaszające do ubezpieczeń mniej niż 50 osób, spółdzielnie socjalne, osoby duchowne, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność opłacające ZUS wyłącznie na własne ubezpieczenia, w tym korzystające z ulgi na start. Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z tzw. tarczy antykryzysowej, mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek.

- Muszą także do tej daty złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres od marca do maja tego roku chyba, że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania - przypomina Krystyna Michałek.

Dodatek solidarnościowy i TARCZA PFR dla Dużych FIRM

Tymczasem ZUS zapowiada, że jest już przygotowany do wypłat dodatku solidarnościowego. W tym przypadku wnioski mają być składane wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych.

Dodatek w wysokości 1400 zł miesięcznie ma przysługiwać osobom, z którymi po 15 marca br. rozwiązano umowy o pracę za wypowiedzeniem lub, gdy ich umowy po tej dacie uległy rozwiązaniu z upływem czasu, na które były zawarte. Nie otrzymają go ci na umowach-zleceniach lub pracujący na własny rachunek, ponieważ oni mogą skorzystać ze świadczenia postojowego.
Ruszyła także kolejna Tarcza Polskiego Funduszu Rozwoju o wartości 25 mld zł w postaci pożyczek płynnościowych, preferencyjnych oraz kapitału. Tym razem to oferta dla dużych firm.

"Rządowy program pomocowy w związku z COVID-19 jest pierwszym w UE, który zapewnia tak szerokie wsparcie dla przedsiębiorstw o wartości 25 mld zł w postaci pożyczek płynnościowych, preferencyjnych i kapitału" - napisał na Twitterze Paweł Borys, prezes PFR.

Polecamy także: Jak dobrze wykorzystać Tarczę Antykryzysową? Bydgoscy prawnicy pomagają firmom [poradnik]

Pomoc finansowa w ramach Tarczy PFR dla Dużych Firm to m.in. preferencyjnie oprocentowane pożyczki płynnościowe o łącznej wartości 10 mld zł, których celem jest zabezpieczenie płynności przedsiębiorstw. Udzielane są na okres do 4 lat do wartości 1 mld zł.

Ponadto to również pożyczki preferencyjne o łącznej wartości 7,5 mld zł, będące rekompensatą strat z tytułu restrykcji sanitarnych związanych z COVID-19. Udzielane są na okres do 4 lat do kwoty 750 mln zł, z możliwością umorzenia do 75 proc.

Kolejną propozycją są instrumenty kapitałowe, w tym obligacje zamienne i podwyższenie kapitału o łącznej wartości 7,5 mld zł, których zadaniem jest obniżenie zadłużenia do poziomów sprzed koronawirusa (rekapitalizacja). Udzielane mogą być do kwoty 1 mld zł w reżimie pomocy publicznej lub na zasadach rynkowych.

W ramach rozpoczętego z końcem kwietnia programu Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm, PFR udzielił do tej pory finansowania ponad 246 tys. przedsiębiorstwom na ponad 46 mld zł.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska