- Przed biznesem trudny czas problemów i wyzwań, jakie wywołał kryzys epidemiologiczny. Dlatego ważne jest, by optymalnie wykorzystywać nowe, specjalne regulacje adresowane do przedsiębiorców. Postanowiliśmy, że naszym społecznym udziałem w tej dzisiejszej walce ze skutkami COVID-19 będzie opracowanie poradnika prawnego dla firm, który ułatwi im poruszanie się w rządowych propozycjach. Co prawda, jeszcze uzyskują swój ostateczny kształt legislacyjny, lecz mimo bardzo krótkiego czasu wzięliśmy je pod lupę, by umożliwić jak najszybsze skorzystanie z tych rozwiązań - zachęca Artur Lewicki.
Co, jeśli nie ma zysków?
W Kancelarii "Lege artis" Kuropatwiński Lewicki w Bydgoszczy powstał poradnik do Tarczy Antykryzysowej.
W tym kryzysie wiele firm zarabia dużo mniej, albo nie zarabia wcale. Jakie mają możliwości? - W przypadku pracodawcy, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, a firma nie zalega w regulowaniu zobowiązań, dopuszczalne jest m.in. zawarcie porozumienia o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy, jak przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym do 12 miesięcy. Ponadto taki szef może też zawrzeć porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z ich umów - podpowiada radca prawny Sebastian Ćwiora z "Lege artis".
Wspieramy Lokalny Biznes!
Prawnik przypomina, że każdy przedsiębiorca, który był zgłoszony jako płatnik składek przed 1 lutego 2020 roku i zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, może uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacenia składek ZUS-owskich. Obejmuje składki za trzy miesiące (od 1 marca do 31 maja br.).
- Dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych - wymienia prawnik. - Skorzystanie ze zwolnienia nie jest uzależnione od spadku obrotów ani zmniejszenia się dochodów.
![Jak dobrze wykorzystać Tarczę Antykryzysową? Bydgoscy prawnicy pomagają firmom [poradnik]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/33/65/5e8337fcb6e8d_p.jpg?1585657853)
Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób opłacających składki wyłącznie za siebie. Uzyskają zwolnienie ze składek, jeśli w marcu osiągnęły przychód z działalności nie wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w br.
W celu uzyskania zwolnienia należy złożyć stosowny wniosek do ZUS. Jednoosobowi przedsiębiorcy opłacający składki wyłącznie za siebie mają obowiązek złożyć także - pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania - oświadczenie, że w marcu nie uzyskali przychodu powyżej 300 proc. średniej płacy.
Warunkiem zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych za marzec, kwiecień i maj 2020 roku - nie później niż do 30 czerwca, chyba że płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania.
Co jeszcze w poradniku?
Autorzy poradnika poruszają o wiele więcej ważnych zagadnień, jak m.in.: "Brak obowiązku podwyższenia dochodu do opodatkowania", "Opłata za użytkowanie wieczyste płatna do 30 czerwca 2020r.", "Przesunięcie terminu rozliczenia rocznego (do 31 maja 2020r.)", "Rezygnacja z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy", "Odroczenie terminów płatności", "Szybsze rozliczanie straty podatkowej", "Brak opłaty prolongacyjnej (podatki/ZUS)", "Do wójta o umorzenie czynszu za nieruchomości gminne", "Do starosty o umorzenie czynszu za grunty państwowe", "Postojowe dla przedsiębiorców i samozatrudnionych", "Dofinansowanie od starosty na wynagrodzenia", "Dofinansowanie od starosty dla osób samozatrudnionych".
