MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie z opłat na A1 spowodowało duży wzrost natężenia ruchu. Znamy wyniki

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W dzień powszedni tego nie widać, ale w tegoroczne wakacje natężenie ruchu na północnym odcinku autostrady A1 było bardzo duże.
W dzień powszedni tego nie widać, ale w tegoroczne wakacje natężenie ruchu na północnym odcinku autostrady A1 było bardzo duże. Marek Weckwerth
W wakacje ruch na autostradzie A1 AmberOne był o 15 procent wyższy niż w ubiegłym roku. Miało na to wpływ zwolnienie kierowców z opłat za przejazd w wakacyjne weekendy.

Średnie dobowe natężenie wyniosło 81 tysięcy pojazdów. W lipcu ze 152-kilometrowego odcinka autostrady A1 między Nową Wsią koło Torunia a Rusocinem pod Gdańskiem zarządzanego przez Gdańsk Transport Company (GTC) skorzystało dokładnie 2 miliony 503 tysiące 380 pojazdów, z czego najwięcej w sobotę 15 lipca: nieco ponad 97 tysiące.

W sierpniu ruch wyniósł 2 mln 535 tys. 607 pojazdów, a największe natężenie przypadło na sobotę 12 sierpnia – przejechało 111 382 pojazdów, co odnotowano jako nowy rekord natężenia na AmberOne.

- Na ten wzrost ruchu z pewnością miało wpływ zwolnienie z opłat za przejazd AmberOne w wakacyjne weekendy – przekonuje Anna Kordecka, rzecznik prasowa GTC.

Wzrost natężenia ruchu o 15 procent przełożył się na nieco większą liczbę kolizji i wypadków – o ponad 6 procent. W lipcu i sierpniu doszło do 148 kolizji i 11 wypadków, w których rannych zostało 14 osób.

Na szczęście wzrost liczby wypadków w wakacje był nieznaczny – o 2 w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, ale za to z mniejszą – jak podaje GTC - liczbą rannych. W tym sezonie, podobnie jak w roku poprzednim, nie doszło do wypadków śmiertelnych.

Najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych były: niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, niewłaściwe przeplatanie pojazdów zwłaszcza podczas wyprzedzania, zbyt mała odległość między pojazdami oraz nieuwaga kierowców.

A przypomnijmy, że 1 czerwca 2021 roku na polskich drogach zaczął obowiązywać przepis nakazujący zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami poruszającymi się autostradami i drogami ekspresowymi.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiadało wtedy: Koniec z jazdą na zderzaku!I przestrzegało, iż w sytuacji awaryjnej kierowca nie ma żadnych szans na szybką reakcję. W przypadku niezachowania odpowiedniej odległości ograniczone jest również pole widzenia, uniemożliwiając zidentyfikowanie przeszkody znajdującej się przed poprzedzającym pojazdem. Nagłe wyhamowanie pojazdu jadącego z przodu zmusza jadących z tyłu do gwałtownego hamowania, przez co nierzadko dochodzi do karambolu.

Warto więc wziąć sobie do serca tę prostą (a nakazaną przepisami) zasadę, iż bezpieczna odległość między pojazdami powinna wynosić co najmniej połowę aktualnej prędkości. A zatem kierowca jadący 100 km na godz. musi zachować przynajmniej 50-metrową odległość za poprzedzającym samochodem. Jeśli jedziemy 120 km na godz., należy zachować nie mniej niż 60 m, 140 km na godz. - minimum 70 m.

Odstępstwem od tej zasady jest wyprzedzanie. Jednak wielu kierowców zwraca uwagę na fakt, iż ten zapis daje okazję do nadużyć – do ryzykownej jazdy przez pewien czas „na zderzaku” zanim kierowca rozpocznie wyprzedzanie.

Koncesjonariusz autostrady A1 stara się edukować zmotoryzowanych, którzy zatrzymują się na odpoczynek w miejscu obsługi podróżnych (MOP), przypominać im jakie są najczęstsze przyczyny wypadków drogowych.

Takie akcje pod hasłem: „Licz do ZERA” odbywają się w wakacje od 3 lat. W tym roku odbyło się 15 weekendowych wydarzeń, w których wzięło udział ponad 3,5 tysiące podróżnych. Ci mogli sprawdzać na interaktywnej instalacji (np. na refleksomierzu) swoje umiejętności, a także poznawali procesy przebiegające w ludzkim mózgu, gdy się dekoncentrujemy, na przykład używając podczas jazdy smartfona, gdy jesteśmy zmęczeni lub na przysypiamy.

Akcja „Licz do Zera” powróci na MOP-y w kolejne wakacje.

W minione wakacje przejazd północnym odcinkiem A1 był darmowy w weekendy, ale od 4 września do końca tego roku stał się bezpłatny cały tydzień dla pojazdów kategorii 1 (auta osobowe) i 1A (motocykle). Kierowcy pozostałych pojazdów muszą płacić według starych stawek. Tak zdecydowało Ministerstwo Infrastruktury.

Anna Kordecka instruuje jednak, aby podjeżdżając do bramek wjazdowych pobrać bilet, natomiast przy zjeździe przekazać go inkasentowi, który otworzy szlaban.

Użytkownicy zarejestrowani w systemie AmberGO poruszają się na bramkach bez zmian, tzn. nie muszą pobierać biletu na wjeździe na autostradę ani zatrzymywać się na bramkach podczas zjazdu z autostrady.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska