MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot 10% kosztów prądu i gazu przedłużony o pół roku. Kto i ile może zyskać w 2024 roku?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Ważne wsparcie przedłużone zostało na 2024 rok. Wielu przedsiębiorców może dostać 10 procent dopłaty do kosztów energii i gazu.
Ważne wsparcie przedłużone zostało na 2024 rok. Wielu przedsiębiorców może dostać 10 procent dopłaty do kosztów energii i gazu. Polska Press
Około 17 mln zł czeka na małe i średnie przedsiębiorstwa także w 2024 roku. Chodzi o dopłatę w kwocie 10 proc. kosztów poniesionych na zakup energii elektrycznej i gazu. Kto może otrzymać wsparcie? Co zawiera wniosek? Jakie warunki trzeba spełnić?

Spis treści

Dla kogo zwrot 10 procent wydatków na energię i gaz?

Od początku 2024 roku ponownie można starać się o zwrot 10 proc. wydatków na energię i gaz. Wsparcie dotyczy mikro, małych i średnich przedsiębiorców, a dopłata może dotyczyć wydatków poniesionych w okresie od 1 października 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku, jeśli miało miejsce zmniejszenie zużycia energii.

Dopłata dotyczy ustawy z 2022 roku o środkach nadzwyczajnych mających ograniczyć wysokość cen energii elektrycznej. To bezpośrednia i bezzwrotna dopłata do zakupionej energii elektrycznej i gazu. Pod koniec ubiegłego roku to wsparcie przedłużono na pierwszą połowę 2024 roku.

W przypadku, gdy (...) w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. oraz w 2024 roku w punkcie poboru energii wynosił nie więcej niż 90 proc. średniego rocznego zużycia energii elektrycznej tego odbiorcy z okresu od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2022 r., podmiot ten będzie uprawniony do ubiegania się o tak zwany Upust - czytamy w zapisach ustawy.

Przedłużenie wsparcia ma zatem obowiązywać jeszcze przez pół roku, dlatego także przez pół trzeba podzielić średnioroczny 90-procentowy limit zużycia energii z lat 2018-2022.

Wniosku warto składać bezzwłocznie

Dopłata może wynosić 10 proc. łącznej kwoty kosztów poniesionych na zakup energii elektrycznej i gazu w wyznaczonym okresie. Chodzi o kwotę rozliczenia sprzedaży oraz ewentualne koszty dystrybucji energii. Dopłata naliczy się automatycznie w przypadku, gdy przedsiębiorca ciągle korzysta z usług jednego sprzedawcy. Jeżeli jednak np. w 2023 roku doszło do zmiany sprzedawcy, konieczne jest ponowne złożenie wniosku o przyznanie rabatu. Do wniosku koniecznie należy dołączyć faktury sprzedaży energii elektrycznej od poprzedniego sprzedawcy, co będzie niezbędne do wykazania zmniejszenia zużycia energii. Poza tym wniosek powinien zawierać m.in.:

  • dane identyfikujące sprzedawcę i odbiorcę;
  • numer umowy;
  • dane obiektu;
  • uzasadnienie stanu fatycznego i prawnego.

Warto się jednak spieszyć, bo fundusze na wsparcie dla przedsiębiorców szybko się wyczerpują, co powoduje, że także sprzedawcy energii nie będą zbyt chętni do wypłaty rabatów, jeśli będą musieli walczyć o finansowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwrot 10% kosztów prądu i gazu przedłużony o pół roku. Kto i ile może zyskać w 2024 roku? - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska