MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot podatku 2024 - tyle wpływa emerytom na konta. Mamy tabele wyliczeń zwrotu podatku za 2023 rok

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Wideo
od 7 lat
To już ostatnie dni na rozliczenie PIT za 2023 rok. Roczne rozliczenia PIT za 2023 rok można było składać do urzędu skarbowego od 15 lutego. Ostateczny termin składania oświadczeń to wtorek 30 kwietnia 2024 roku. W tym roku Urząd Skarbowy również musi zwrócić nadpłacony podatek milionom Polaków, w tym także emerytom. Jakie dokładnie kwoty trafią na konta seniorów ze skarbówki? Mamy wyliczenia.

Dodatkowe pieniądze dla seniorów w 2024 roku

Emeryci i renciści także w 2024 roku mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Seniorzy mogą uzyskać dodatkowe pieniądze ze zwrotu nadpłaconego podatku za 2023 rok. To dla wielu osób bardzo dobra wiadomość. Taki zastrzyk finansowy pozwoli podreperować domowe budżety seniorów.

Zwrot podatku dla emerytów w 2024 - kto dostanie?

W roku 2023 emeryci mogli liczyć na całkiem spore kwoty w ramach zwrotu podatku z urzędu skarbowego. Stało się tak w wyniku obniżenia stawek podatkowych z 17 na 12 proc., które od lipca 2022 roku wprowadziła poprawka do reformy podatków.
A jak to wygląda w tym roku? Na zwrot z podatku w 2024 roku mogą liczyć ci emeryci, którzy w 2024 roku dostali trzynastą (wszyscy seniorzy) i czternastą (seniorzy z najniższymi świadczeniami) emeryturę.

Zwrot podatku obejmuje tych seniorów, którzy otrzymują emeryturę wyższą niż 2500 złotych brutto. Osoby, które pobierają emeryturę w niższej wysokości, są zwolnione z obowiązku opłacania podatku dochodowego, dlatego ci seniorzy nie otrzymają żadnego zwrotu. Ogólna zasada jest taka, że im wyższa pensja i emerytura, tym większy zwrot.

Jak się rozliczyć z PIT-a?

PIT należy rozliczyć do 30 kwietnia. Można to zrobić tradycyjnie - ręcznie, można również elektronicznie. Dokument również można zanieść samemu do urzędu lub przesłać go elektronicznie. Korzystając z rozliczania PIT przez Internet należy pamiętać o samodzielnym, ręcznym wprowadzeniu ulg podatkowych, które nam się należą. System sam ich nie nalicza. Jeśli nie złożymy formularza PIT w skarbówce do 30 kwietnia, po upływie tego terminu zostanie on automatycznie zaakceptowany. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet bez działań podatnika i unikniemy wysokiej kary. Jednak warto rozliczyć się samemu, jeśli mamy odliczenia od podatku i ulgi. PIT rozliczony przez automat tego nie uwzględnia.

Zwrot podatku 2024 - tyle pieniędzy dostaną emeryci na konta

Mamy tabele wyliczeń zwrotu podatku za 2023 rok. Zobacz teraz w naszej galerii:

Kiedy zwrot podatku za 2023?

Urząd skarbowy zacznie zwracać nadpłacony podatek po złożeniu rozliczeń rocznych PIT za 2023 rok, a termin ten przypada w 2024 roku dokładnie we wtorek 30 kwietnia. Na zwrot podatku seniorzy mogą liczyć około drugiej połowy 2024 roku (gdy większość PIT-ów zostanie wypełniona, złożona i zaakceptowana przez skarbówkę).

Więcej informacji o terminach wypłat zwrotów z podatków znajdziesz tutaj:

Kiedy przyjdzie zwrot podatku? Tyle trzeba czekać na pieniądze ze skarbówki - mamy terminy

Zobacz także to:
Te urządzenia w domu pożerają najwięcej prądu - tabela 2024. Tyle kosztuje korzystanie z tych sprzętów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska