Zwrot podatku VAT 2017. Rząd liczy miliardy, a firmy czekają...

Agnieszka Domka-Rybka
Piotr Bilski
Rząd chce być jak Sherlock Holmes w walce z oszustami. Jednak luka w budżecie maleje często kosztem uczciwych przedsiębiorców.

Jak twierdzi minister Morawiecki, luka w ściągalności podatku VAT zwiększyła się z poziomu około 10 mld zł w 2008 r. do 40 mld zł w 2016 roku.

Zwrot podatku VAT. Skrzywdzona róża...

Wicepremier podkreśla również, że w walce z oszustwami podatkowymi, głównie mającymi na celu wyłudzenie VAT, rząd ma być "jak Sherlock Holmes patrzeć na każdy detal, bo tam kryją się miliardy". Karuzele VAT, słupy, puste faktury - to główne cele poszukiwań.

- Wprawdzie luka w budżecie maleje, ale często kosztem przedsiębiorców. I to nie tylko tych nieuczciwych. Zwiększają się bowiem liczby kontroli i bezprawnie wstrzymywanych zwrotów VAT, zwłaszcza w branżach podwyższonego ryzyka (paliwa czy alkohole - red.) - uważa Weronika Marjańska z Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Sam Morawiecki powiedział: "Czasami rzeczywiście jakaś róża zostanie skrzywdzona, jak te lasy płoną, ale ja nie chcę, aby te lasy płonęły".

- Organy często doszukują się uczestnictwa w tzw. karuzeli podatkowej. Jeśli zostanie wykryte, że któryś z podatników nie odprowadził podatku, sprawdzają każdego biorącego udział w łańcuchu dostaw, by kogokolwiek ukarać - dodaje Marjańska.

Tylko w październiku ubiegłego roku skarbówki wstrzymały ponad 5 tys. zwrotów VAT na łączną kwotę ponad 3 mld zł, co bez wątpienia zasiliło budżet państwa. - Odliczenie podatku oraz otrzymanie zwrotu nadwyżki to podstawowe prawa podatnika - przypomina mec. Robert Nogacki, również z Kancelarii Skarbiec.

Niesmaczny nalot na Festiwalu Smaku w Grucznie [więcej informacji]

- Organy administracji skarbowej zapominają jednak o tej zasadzie. Fiskus coraz częściej przedłuża terminy zwrotów VAT, wstrzymując tym samym ich wypłatę. Coraz częściej także dokonuje weryfikacji zasadności zwrotu i wszczyna kontrole, które mogą trwać nawet kilka lat. Zwrot zostaje więc wstrzymany, pieniądze nadal są własnością Skarbu Państwa, a podatnik ponosi konsekwencje - zarówno prawne, jak i finansowe, a często również zdrowotne.

25, 60 i 180 dni.Od czego to zależy?

Jak wygląda sytuacja podatników na Kujawach i Pomorzu?

- Z informacji uzyskanych w naszych urzędach skarbowych wynika, że co do zasady, zwroty odbywają się w ustawowych terminach, nierzadko z kilkunastodniowym wyprzedzeniem - twierdzi Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Jednak z uwagi na złożoność zagadnienia, a zwłaszcza uregulowania dotyczące terminów zwrotu VAT (25, 60 i 180 dni), trudno wskazać jednoznacznie średni czas oczekiwania.

Wyjaśnia, że warunkiem otrzymania zwrotu podatku w terminie 60 dni jest złożenie umotywowanego wniosku. W przypadku wątpliwości organ skarbowy ma prawo go przedłużyć. Jeśli podatnik za dany okres rozliczeniowy nie wykaże żadnej sprzedaży, a jedynie zakupy (czyli nie wystąpi podatek należny, a jedynie naliczony), urząd skarbowy może wydłużyć ten czas do 180 dni. Podatnik ma również prawo do starania się o zwrot w terminie 25 dni, pod warunkiem że wszystkie faktury wykazane w deklaracji są opłacone.

- Reasumując: zarówno termin zwrotu VAT, jak i kwoty zwrotów, a co za tym idzie liczba oczekujących na nie podatników, zależne są od wielkości urzędu, liczby rozliczających się w nim podatników oraz specjalizacji. Zwroty są dokonywane w terminach wynikających z przepisów, przy czym jeżeli ich zasadność wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przeprowadzić czynności sprawdzające, kontrolę podatkową, celno-skarbową lub postępowanie podatkowe - podsumowuje Stróżyński.

Skarbówka na Bella Skyway Festival. Kontrolowani chcieli uciec

Wejście w życie ustawy akcyzowej doprowadzi do upadku wielu firm i powstania szarej strefy (x-news/Agencja Informacyjna Polska Press):

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mork

Nie rozumiem, przecież KAS powstała po to, by jednak wspomagać uczciowych przedsiębiorców, informować o rzetelności kontrahentów; pomagać w wypełnianiu dokumentów; jest też podział podatku na towar i usługę, by nie musieli płacić za fałszerzy

J
Jacek

Mi nie zwrócili podatku i nadal czekam, a jakiekolwiek próby upominania skończyły się kontrolą ale tym razem firmy żony. Teraz będę mądrzejszy i już na pewno nie otworze tu biznesu.

Dodaj ogłoszenie