Zmarły 24 maja Stanisław Salmonowicz był niekwestionowanym autorytetem dla pokoleń polskich prawników.
Życie na podsłuchu
Jako naukowiec imponował szerokimi zainteresowaniami i ogromną wiedzę. Skupiał się nie tylko na prawie nowożytnym, historii prawa karnego i postępowania karnego, których był znawcą. Pisał również o historii Prus, rewolucji francuskiej oraz o ustroju państwa jakobińskiego. Za obowiązek wynikający z własnych i rodzinnych doświadczeń uznawał również publikowanie na temat państwa podziemnego i powstania warszawskiego. Lista publikacji profesora obejmuje około 1500 pozycji.
W czasach PRL Stanisław Salmonowicz został zwolniony z pracy, a później uwięziony. Przez prawie 20 lat był też rozpracowywany przez SB, która śledziła go, a w jego domu zainstalowała podsłuch. Służby nie mogły mu darować współpracy z Radiem Wolna Europa oraz "szkalowania polityki partii i rządu PRL".
Życie nie uciekło jak osioł
"Wieczór wspomnień o prof. Stanisławie Salmonowiczu" odbył się w przeddzień 91. rocznicy urodzin tego wybitnego uczonego. We wtorek (8 listopada) o godz. 17.00 w Sali Kolumnowej Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ul. Wysokiej 16 wysłuchać można było m.in. prof. Mirosława Golona, który opowiadał o kulisach wydania wspomnień profesora pt. "Życie jak osioł ucieka…".
Nagroda dla historyka
Podczas spotkania upublicznione zostały szczegółowe informacje związane z pracami nad ustanowieniem Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Prof. Stanisława Salmonowicza. Pomysłodawcą nagrody jest Jan Wyrowiński, były opozycjonista i wicemarszałek Senatu: - Cieszę się, że pomysł został bardzo pozytywnie przyjęty przez pana marszałka. Obecnie trwaja końcowe prace nad regulaminem, w których uczestniczy prof. Danuta Janicka, szefująca aktualnie katedrze, którą stworzył prof. Salmonowicz. To będzie nagroda dla historyka, dotycząca problematyki, która zajmował się profesor, ze szczególnym uwzględniniem tematyki związanej Kujawami i Pomorzem. Nagroda będzie przyznawana raz w roku, ale na razie nie jest ustalona jej wysokość.
