- Chciałam podziękować Kapitule. To dla mnie ogromny zaszczyt. Jakiś czas temu wiara pomogła mi. Doznałam cudu odjęcia uzależnienia, a potem chciałam podzielić się tym cudem z ludźmi. Czasem ich pocieszyć... bo wiem jak bardzo samotny jest uzależniony człowiek. Dziękuję wam i Bogu za pomoc - powiedziała Stanisława Celińska odbierając Nagrodę im. ks. Janusza Pasierba.
Laudację wygłosił Wojciech Cetkowski, przewodniczący Kapituły: "Zachwyca nas swoimi teatralnymi i filmowymi rolami, a także talentem wokalnym. Jak to się dzieje, że jej role i muzyka są nam tak bliskie, wzruszają nas? Wszystko co czyni Laureatka jest przekazem spraw najistotniejszych. (...) "Jeśli piszę i śpiewam to staram się dotrzeć prosto do ludzkiego serca. Trzeba tam trafić, by kogoś wzruszyć" - mówi nasza Laureatka. Mówi nam także, że "życie jest ważne, że bardzo ważnym jest pokój na świecie. (...) I w życiu i w twórczości najistotniejszy dla pani Stanisławy jest Bóg".
Ogólnopolska Nagroda im. ks. prof. Janusza Pasierba w Grudziądzu przyznawana jest od 1996 roku. Ustanowiono ją z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej. Trafia do osób, które w swoim życiu, działalności społecznej i twórczości reprezentują wartości chrześcijańskie oraz humanistyczne.
Polecamy także:
"Dobro, prawda, pokój, troska o drugiego człowiek - te wartości są bliskie Laureatce"
- Laureatka otrzymuje Nagrodę między innymi za uświadamianie nam wszystkim jak życie może być skomplikowane, dramatyczne a jednocześnie piękne i szlachetne, bliskie Bogu i drugiemu człowiekowi. Stanisława Celińska to wybitna osobowość , znakomita, wszechstronna aktorka - wymienia zasługi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Kontynuuje: - Osiągnięcia wokalne i kompozytorskie są równie wspaniałe. Jej charyzmatyczny, przejmujący głos zawsze wzbudzał silne emocje u słuchaczy. Dobro, prawda, pokój, troska o los drugiego człowieka - te wartości były i są bliskie Laureatce.
Po wręczeniu Nagrody im. ks. prof. Pasierba i owacjach na stojąco dla Laureatki, Stanisława Celińska zaprosiła na recital "Nie jest za późno". Towarzyszył jej zespół muzyczny z Poznania: Maciej Muraszko – kierownictwo i akordeon, Kuba Frydrych – gitara, Julia Muraszko – skrzypce. Maciej Muraszko jest też autorem muzyki do wielu utworów i ich aranżerem. Licznie przybyła publika usłyszała utwory m.in.: „Wybacz”, „Niech minie złość”, „Czekolada” a także poruszającą „Modlitwę o pokój”.
Przypomnijmy, że Stanisława Celińska na scenie grudziądzkiego teatru wystąpiła podczas koncertu wieńczącego festiwal Grudziądzka Wiosna Teatralna w 2017 roku, a także podczas Festiwalu Fado w 2019 roku.
Imponujący dorobek twórczy Stanisławy Celińskiej
Stanisława Celińska w 1969 roku ukończyła PWST w Warszawie. Przez lata występowała na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniosły jej role w filmach. A grała u największych polskich reżyserów m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Zdobyła wiele nagród.
Jako piosenkarka Stanisława Celińska zadebiutowała na VII KFPP w Opolu, w 1969 roku. Jej fonograficzny dorobek jest imponujący.
Stanisława Celińska W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe.
Laureatami nagrody Pasierba są m.in. Henryk Maśluszczak, Ewa Błaszczyk, ks. Adam Boniecki, Krzesimir Dębski, Anna Dymna, Eleni Tzoka, Augustyn Bloch, Krzysztof Zanussi, ks. Jan Twardowski.
