10 lat inwestycji Lafarge w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Artykuł sponsorowany
Utworzenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Cementowni Kujawy w Bielawach rozpoczęło nową epokę w funkcjonowaniu zakładu. Inwestycje przekroczyły 411 mln złotych i przyczyniły się do powstania nowych miejsc pracy. 22 marca podsumowano uroczyście ten tak ważny etap w rozwoju przedsiębiorstwa.

Zanim rozpoczęły się oficjalne uroczystości dotychczasowy, ustępujący prezes Lafarge Polska Federico Tonetti zasadził na terenie zakładu dąb, który będzie przypominał o jego związkach z tą firmą.

Na uroczystość z okazji podsumowania dziesięciolecia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej do Cementowni Kujawy w Bielawach przybyli przedstawiciele Zarządu Grupy LafargeHolcim i Lafarge Polska, przedstawiciele lokalnych samorządów z wojewoda Mikołajem Bogdanowiczem na czele. Gości powitał Dyrektor Cementowni oraz Zakładu Górniczego w Bielawach Stanisław Sobczyk.

Ambasadora Francji Pierre Leavy reprezentowali Benoit Grass i Ivan Potier. Obecny był też Gilbert Roth, dyrektor ds. przemysłowych cementu i kruszyw Lafarge w Polsce oraz wielu innych zagranicznych gości. 

- Wszystkie nasze działania były elementem długofalowej strategii Lafarge związanej z planami inwestycyjnymi w granicach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. nasza dziesięcioletnia współpraca z PSSE przyniosła wymierne korzyści dla obu stron. Inwestycje w zakład przekładają się na impulsy inwestycyjne dla całego regionu, generując nowe miejsca pracy oraz wspierając rozwój lokalnych biznesów - podkreślał podczas uroczystości dyrektor Cementowni Kujawy, Stanisław Sobczyk.

Warto podkreślić, że firma w ciągu tych lat zainwestowała w ochronę środowiska 102 mln złotych.

- W tym roku mamy również 45-lecie cementowni Kujawy, która po tych inwestycjach jest perełką światowego przemysłu cementowego - dodaje dyrektor Sobczyk.

Podczas uroczystości starosta powiatu żnińskiego Zbigniew Jaszczuk, burmistrz Barcina Michał Pęziak, burmistrz Pakości Wiesław Kończal, wójt gminy Dąbrowa Marcin Barczykowski, przewodnicząca Rady Gminy Barcin Krystyna Bartecka, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Maria Dombrowicz, prezes stowarzyszenia Ekologicznego Janina Drążek, regionalny dyrektor PIP Marzena Jędrzejewska, dyrektor Pałuckiego Centrum Zdrowia Roman Pawłowski i dyrektor ZOZ w Barcinie Alicja Wiczewska otrzymali wyróżnienia i podziękowania za współpracę.

Uhonorowano również byłych pracowników firmy, którzy przez ostatnią dekadę wnieśli duży wkład w rozwój strefy.

Pamiątkowe lampy, z rąk nowego Prezesa Lafarge Xaviera Guesnu, otrzymali wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i Federico Tonetti.

Wojewoda pogratulował dyrektorowi firmy dotychczasowych sukcesów i życzył dalszych osiągnięć.

10 lat inwestycji Lafarge w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej