Barbórka to święto, które ma długoletnią, bo sięgającą trzynastego wieku tradycję. Z jego obchodami związanych jest wiele symboli. Jednym z nich jest Karczma Piwna - właściciele, pracodawcy spotykali się z górnikami w karczmach na skromnym posiłku, który zapijali piwem. Jednocześnie oceniali swoje zyski i dzielili się nimi z górnikami oraz wyróżniali swoich pracowników za ciężką, trudną i niebezpieczną pracę.
Karczma Piwna jest cennym i pielęgnowanym przez wieki reliktem obyczajowości górniczej. - Dzięki takim spotkaniom, możemy kontynuować jakże wspaniałą górniczą tradycję. Jesteśmy to winni naszym przodkom. Podczas takich uroczystości nadawane są stopnie górnicze. Górnikom, technikom górniczym i inżynierom stopnie nadaje pracodawca, natomiast stopnie dyrektorskie odpowiedni minister, obecnie minister energii - wyjaśnia Stanisław Sobczyk, dyrektor Cementowni Kujawy, należącej do LafargeHolcim.
Tegoroczne, centralne obchody górniczego święta zorganizowano w hotelu Copernicus w Toruniu. W naszym województwie obchody takie organizowane są co trzy lata na przemian ze świętokrzyskim i małopolskim. W spotkaniu uczestniczyła m.in. Aleksandra Jankowska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz przedstawiciele władz, policji i straży pożarnej.
Barbórka składa się z dwóch części - Karczmy Piwnej i Combra Babskiego. Podczas pierwszej nadano stopnie górnicze. Z Cementowni Kujawy otrzymało je trzynastu panów.
Górnika III stopnia otrzymali: Piotr Kaźmierczak, Marek Popielarz, Tomasz Wojtkowiak, górnika II stopnia: Waldemar Nosek, Wiesław Stawicki, Michał Wojciński. Technikami górniczymi III stopnia zostali: Maciej Bednarski, Andrzej Lewandowski, Mirosław Pawlak i Sławomir Świerczyński. Stopień inżyniera górniczego III stopnia wręczono Bartoszowi Bolińskiemu i Markowi Michalskiemu. Dyrektorem górniczym II stopnia został natomiast Hubert Włodarski.
Po karczmie zorganizowano Comber Babski. W tym roku uczestniczyło w nim 130 pań.
