10 lat temu odszedł kardynał Józef Glemp, prymas Polski. Urodził się w Inowrocławiu i zawsze chętnie wracał w rodzinne strony

Oprac. (RED)
Kardynał Józef Glemp podczas otwarcia instytutu swojego imienia w Inowrocławiu
Kardynał Józef Glemp podczas otwarcia instytutu swojego imienia w Inowrocławiu Archiwum/Dominik Fijałkowski
23 stycznia 2023 r. minęła 10. rocznica śmierci kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski. Przypomnijmy najważniejsze fakty z jego życia i posługi duszpasterskiej.

Zobacz wideo: Skwer Gusa Edwardsa w Inowrocławiu

Wspaniały człowiek, niezwykły duchowny, pełen ciepła, serdeczności, ale też wielkiej siły - tak mówiono o zmarłym w 2013 r. prymasie Polski. Kardynał Józef Glemp do końca życia był silnie związany z rodzinnymi Kujawami.

Józef Glemp przyszedł na świat 18 grudnia 1929 r. w inowrocławskim szpitalu. Niemowlę było wątłe i słabe, zaniesiono je więc do pobliskiego kościoła Zwiastowania NMP. Ze wspomnień kardynała wynika, że po jego urodzeniu matka zapragnęła szybkiego pojednania dziecka z Bogiem.

Matka prymasa Polski, Salomea de domo Kośmicka pochodziła z Podbielska. Jej grób znajduje się na cmentarzu w Mogilnie.
Dzieciństwo Józef spędził we wsi Rycerzewko, a do szkoły podstawowej chodził Kościelcu. Od 1951 r. rodzina Glempów mieszkała na krótko w Chabsku, a potem w Stawiskach koło Mogilna. Chodził do szkoły w Kościelcu, potem był uczniem I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, które ukończył w 1950 r.

Po przyjęciu święceń kapłańskich nie uzyskał zgody władz świeckich na podjęcie pracy w parafii wyznaczonej mu przez władze kościelne.

W latach 50. ksiądz Józef Glemp jako kleryk i późniejszy diakon związany był z parafią farną pw. św. Jakuba w Mogilnie. Tam została odprawiona jego msza prymicyjna. Do grudnia 1956 r. pomagał w obowiązkach duszpasterskich w tejże parafii. Następnie objął funkcję kapelana, wpierw sióstr dominikanek w Mielżynie, później sióstr Sacré Coeur w Polskiej Wsi. Pracował jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wągrowcu, potem był duszpasterzem w Miasteczku Krajeńskim. Od grudnia 1967 r. pracował w Sekretariacie Prymasa Polski kardynałą Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Święcenia biskupie otrzymał 21 kwietnia 1979 r. w archikatedrze gnieźnieńskiej.

7 lipca 1981 r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim, jak również arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, co wiązało się z przyznaniem godności prymasa Polski. Funkcję tę pełnił do 2009 roku. Jego następcą został abp Henryk Muszyński.

Kardynał Józef Glemp jest Honorowym Obywatelem Inowrocławia i Mogilna.

Raz do roku, 18 grudnia - na pamiątkę rocznicy swych urodzin i przyjęcia sakramentu chrztu św. - odwiedzał Inowrocław i Kościelec, miejsca swego dzieciństwa i młodości. Podczas tych wizyt nie krył wzruszenia. - Dziękuję Bogu, że mimo tak podeszłego wieku, pozwala mi tu być razem z Wami i radować się wspaniałą rocznicą naszej szkoły - mówił kardynał Józef Glemp podczas uroczystości jubileuszu Szkoły Podstawowej w Kościelcu. - Jestem zachwycony tym, co tu zobaczyłem, bo ważne jest w dzisiejszych czasach wychowanie młodego pokolenia.

Jak wspominał nieżyjący brat prymsa inż. Jan Glemb (inna pisownia nazwiska), w czasie sprawowania tak przecież szczególnej godności Jego Eminencja miał zawsze czas na częste kontakty z najbliższymi. - Odwiedzaliśmy się i rozmawialiśmy ze sobą na tyle często, na ile pozwalały mu obowiązki. Józef zawsze żywo interesował się wydarzeniami w rodzinie i nigdy nie dał odczuć, że jest na jakimś piedestale. To zawsze był kochający brat.

W marcu 2012 r. kardynał przyznał, że stwierdzono u niego złośliwego guza płuc. Zmarł wieczorem 23 stycznia 2013 r. w warszawskim szpitalu. Miał 83 lata. Ciało prymasa Glempa, zgodnie z jego wolą wyrażoną w testamencie, spoczęło w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Od 2009 r. w Inowrocławiu funkcjonuje Instytut Prymasa Józefa Glempa, dokumentujący posługę duszpasterską propagujący i dorobek kardynała.

Trwa głosowanie...

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie