
Źle: "wyrwać się jak przysłowiowy filip z konopi" (bywa, że słowo "filip" jest dodatkowo błędnie zapisywane wielką literą)
Czasami we frazeologizmach możemy spotkać błędy polegające na dołączeniu dodatkowych, niepotrzebnych słów do oryginalnej formy. Tu niepotrzebne jest "przysłowiowy". Poprawna forma to: "wyrwać się/wyskoczyć jak filip z konopi".
W tym związku pojawić może się także inny błąd, wynikający z niezrozumienia znaczenia. To zapis wielką literą słowa "filip", który tu nie oznacza imienia, ale jest użyty jako gwarowe określenie zająca. Frazeologizm oznacza bowiem "powiedzieć coś niestosownego, powiedzieć coś nie w porę".

Źle: "przywiązywać uwagę"
To kolejna kontaminacja, której podobny przypadek omawialiśmy we wstępie. Powstała ona z poprawnych zwrotów "przywiązywać wagę" i "zwracać uwagę".

Źle: "języczek uwagi"
Z takim zapisem możemy spotkać się bardzo często. Jednak w powyższym wyrażeniu jest mowa nie o "uwadze", lecz "wadze" (w znaczeniu: urządzenie).
Współcześnie rzadko spotykane są wagi wyposażone w strzałki wychylające się ku bardziej obciążonej szali - wyparte przez wagi elektroniczne. To może być przyczyną zacierania się sensu tego związku. Jednak kiedy włożymy trochę wysiłku w poznanie jego pochodzenia, jasne będzie dla nas także jego znaczenie. Poprawna forma to: "języczek u wagi", jako element przeważający na korzyść jednej z opcji.

Źle: "zdobyć pierwsze miejsce"
To kolejny przykład kontaminacji, powstałej z poprawnie użytych: "zdobyć nagrodę/medal/..." oraz "zająć pierwsze miejsce".