
Źle: "nie zasypuj gruszek w popiele"
Użycie tej formy wskazuje na niezrozumienie pochodzenia danego związku frazeologicznego. Dawniej popularną praktyką było suszenie gruszek w gorącym popiele, który pozostał po upieczeniu chleba. Czasami jednak zdarzało się, że ktoś np. zasnął przy piecu lub przez nieuwagę przegapił właściwy moment na wyciągnięcie gruszek, co skutkowało spaleniem owoców. Prawidłowa forma: "Nie zasypiaj gruszek w popiele" oznacza zatem, by nie przegapić przypadkiem ważnej szansy, odpowiedniego momentu (np. na sukces).

Źle: "dziecinny wózek/dziecinne ubranka/krzesełko/zabawki/..."
Tutaj błędem jest użycie formy zbliżonej do poprawnej, ale mającej inne znaczenie. Słowo "dziecinny" oznacza bowiem "infantylny, niedojrzały, beztroski, nierozsądny". Trudno mówić w ten sposób o przeznaczonym dla dziecka wózku czy innej rzeczy. W tym znaczeniu użyta powinna zostać forma "dziecięcy".

Źle: "coś jest odgórnie skazane na niepowodzenie"
Poprawna forma to "coś jest z góry skazane na niepowodzenie". W tym przypadku należy pamiętać, że i "z góry" "odgórnie" to nie są synonimy. Pierwsza oznacza "od samego początku", a druga... wskutek decyzji jakichś osób nadrzędnych, będących u władzy (np. kierownictwo).