- Wybór był jednogłośny - mówią zgodnie Jerzy Długosz, Jerzy oraz Grzegorz Zielińscy, jej autorzy.
Grzegorz Zieliński, fotoedytor "Pomorskiej", opowiada: - W ten szczególny sposób chcieliśmy uhonorować dwie znakomite dziennikarki z najstarszego na Kujawach i Pomorzu medium, które swymi początkami sięga lat 30. ubiegłego wieku. Obie panie zasłużyły sobie na to, by poświęcić im tysięczne zdjęcie z galerii, którą prowadzimy od czterech lat. Niestety, pani Elżbieta Górska już nie żyje. Odeszła w grudniu 2010 roku.
Ludzie mediów z całego regionu
Wiosną 2009 roku na stronę internetową "Gazety Pomorskiej" - www.pomorska.pl trafiło pierwszych 30 fotografii przedstawiających dziennikarzy bydgoskich mediów. Było m.in. zdjęcie Kazimierza Małychy, jednego ze współtwórców "Ilustrowanego Kuriera Polskiego" oraz Andrzeja Kłyszyńskiego, pierwszego redaktora naczelnego tej gazety. Autorzy nazwali ten cykl "Dziennikarze XX wieku".
Na początku, raz w miesiącu, do sieci trafiała kolejna porcja zdjęć ludzi mediów tylko z Bydgoszczy, potem także z Torunia, Grudziądza i całego regionu kujawsko-pomorskiego. Później fotografie były częściej umieszczane na www.pomorska.pl - średnio po 10-20 zdjęć co dwa tygodnie. Obecnie na stronie jest już 1000 zdjęć! Ponieważ doszły również zdjęcia młodych redaktorów, od stycznia 2013 roku cykl nazywa się "Dziennikarze XX i XXI wieku".
Pokazali, jak pracują w redakcjach
Szczególne miejsce w galerii ludzi mediów zajmują zdjęcia z drzwi otwartych, które przez lata odbywały się w "Gazecie Pomorskiej", "Radiu PIK" oraz "Telewizji Bydgoszcz". - Podczas tych wyjątkowych spotkań z czytelnikami, słuchaczami i widzami dziennikarze pokazywali im, jak wygląda codzienna praca w tym zawodzie. A nie jest ona łatwa. Cieszymy się, że mamy w zbiorach i mogliśmy pokazać historyczne zdjęcie z wmurowania kamienia węgielnego pod budowę siedziby bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej przy ulicy Wojska Polskiego. Zostało ono wykonane w 2000 roku - opowiada Jerzy Długosz, były dziennikarz, emerytowany nauczyciel języka polskiego oraz przewodnik turystyczny PTTK.
"Perełką" cyklu "Dziennikarze XX i XXI wieku" jest też fotografia Łukasza Górskiego, długoletniego pracownika "Ilustrowanego Kuriera Polskiego", i szefa tego tytułu w latach 90. ubiegłego stulecia, który przyczynił się do otwarcia klubu studenckiego "Beanus" przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy.
Dziś są twarzami znanymi w całej Polsce
- W naszej galerii znalazły się także osoby, które wywodzą się z Bydgoszczy, ale zrobiły karierę poza naszym miastem i regionem. Paulina Chylewska rozpoczynała pracę w bydgoskim oddziale telewizyjnym, a teraz jest twarzą TVP w Warszawie. Podobnie Marzena Słupkowska. Tomasz Sekielski pierwsze kroki w zawodzie dziennikarza stawiał w "Radiu Plus"; potem mogliśmy go oglądać w TVN, a dziś w "Jedynce", w telewizji publicznej. Rafał Frydrych zaczynał w "TV Ex", której współtwórcą był Norbert Krawczyk z regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia. Obecnie Rafał pracuje w "Polsat News". Z kolei Mirosław Rogalski był najpierw dziennikarzem "Radia PiK", potem radiowej "Trójki", a ostatnio mogliśmy go oglądać w TVN. Warto jeszcze wspomnieć o Macieju Jastrzębskim, który zawodu dziennikarskiego uczył się w "PiK-u", teraz jest korespondentem "Polskiego Radia" w Moskwie - wymienia Jerzy Zieliński.
Twórcom "Dziennikarzy XX i XXI wieku" jest niezwykle miło, że znani w całej Polsce przedstawiciele świata mediów, choć nie wywodzą się z naszego regionu, również chcieli dołączyć do tej wyjątkowej internetowej galerii. Paula Michalik, obecnie dziennikarka "Radia Zet", napisała: "Jest to zaszczyt być w Waszej galerii. Super pomysł!". Swoje zdjęcia przekazali także: Cezary Guriew z Programu I "Polskiego Radia" oraz Anna Karna, która przygotowała razem z Maciejem Orłosiem dwa telewizyjne programy o regionie bydgosko-toruńskim z serii "Nie ma jak Polska".
Kolejne zdjęcia czekają na publikację
Na www.pomorska. pl właśnie ukazało się tysięczne zdjęcie "Dziennikarzy XX i XXI wieku".
Będą kolejne?
- Oczywiście! Mamy zeskanowane kolejne półtora tysiąca zdjęć redaktorów i pracowników gazet, radia i telewizji z naszego regionu. Teraz musimy je opisać. Na pewno ich publikacja będzie wielką niespodzianką dla wielu dziennikarzy. Z naszym cyklem żegna się Jerzy Długosz. Obiecał jednak, że będzie nas wspierał, ale już nie tak intensywnie, jak obecnie. Za to do naszego zespołu dołączy Adam Lewandowski, znakomity dziennikarz "Gazety Pomorskiej". Zapraszamy do oglądania galerii na www.pomorska.pl - mówią bracia Zielińscy.
Czekamy na album!
Autorzy galerii nie ukrywają, że każde okrągłe liczby skłaniają do podsumowań. Tysięczne zdjęcie w galerii już jest. Natomiast w grudniu tego roku "Gazeta Pomorska" będzie obchodzić 65-lecie istnienia.
- Byłoby miło, gdyby z tym pięknym jubileuszem wiązało się wydanie papierowego albumu o dziennikarzach z naszego regionu. Już cztery lata temu miał się ukazać album "Ludzie bydgoskich mediów", zawierający kilkaset fotografii osobowych, listę alfabetyczną dziennikarzy oraz informację o ich miejscu pracy. Był on pomysłem Jerzego Długosza. Miało go wydać Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Jerzy Derenda, jego prezes, nalegał na szybkie złożenie materiałów do druku. Tak też zrobiliśmy. Niestety, tej publikacji ciągle nie ma. Mamy jednak nadzieję, że w tym roku album się ukaże. Ucieszyłoby to nie tylko nas, ale najbardziej tych wszystkich, którzy przekazali nam swoje zdjęcia z prywatnych archiwów. Mam tutaj na myśli także dziennikarzy i rodziny dziennikarzy, których, niestety, nie ma już z nami - podsumowuje Grzegorz Zieliński.
Czytelników, słuchaczy i telewidzów zapraszamy do oglądania ulubionych redaktorów w galerii "Dziennikarze XX i XXI wieku".
Czytaj e-wydanie »