Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 maja 1935 roku zmarł Marszałek Józef Piłsudski

małgorzata wąsacz, (has) [email protected]
14 lipca 1935 roku - w krypcie św. Leonarda na Wawelu, gdzie spoczęła trumna Józefa Piłsudskiego hołd Marszałkowi Polski oddają członkowie delegacji podoficerów zawodowych 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej z Bydgoszczy. Od lewej stoją: plut. Rudolf Sajdak, st. sier. Nowakowski, st. sier. Leśniewski, kapral Strumnik, kapral Alojzy Gregulec i sier. Zając. Tego dnia bydgoszczanie chwycili również za taczki i pomagali w budowie kopca.
14 lipca 1935 roku - w krypcie św. Leonarda na Wawelu, gdzie spoczęła trumna Józefa Piłsudskiego hołd Marszałkowi Polski oddają członkowie delegacji podoficerów zawodowych 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej z Bydgoszczy. Od lewej stoją: plut. Rudolf Sajdak, st. sier. Nowakowski, st. sier. Leśniewski, kapral Strumnik, kapral Alojzy Gregulec i sier. Zając. Tego dnia bydgoszczanie chwycili również za taczki i pomagali w budowie kopca. Fot. ze zbiorów Danuty Szymczak
W dniu śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, 12 maja 1935 roku, jego popiersie stojące w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Bydgoszczy, na znak żałoby, przysłonięto kirem.

Jak wspomina Zbigniew Raszewski w "Pamiętniku gapia" jeszcze przed pogrzebem Marszałka "cała Bydgoszcz defilowała przed jego popiersiem". Bydgoszczanie wówczas wspominali dwie wizyty Naczelnika w naszym mieście.

Józef Piłsudski po raz pierwszy do Bydgoszczy przyjechał 6 czerwca 1921 roku. Spędził w naszym mieście dwa dni. To była kurtuazyjna wizyta. Zatrzymał się na noc w domu prezydenta Maciaszka przy ul. Gdańskiej, niedaleko skrzyżowania z Chodkiewicza. Podczas pobytu Marszałek przyjął defiladę wojskową na placu Wolności. Na ulice wyległy tłumy bydgoszczan. Inaczej być nie mogło, skoro - jak zapewnia Zbigniew Raszewski - "kult Piłsudskiego starano się zaszczepić każdemu już od maleńkości.

Tłumy witały naczelnika...
7 czerwca 1921 r. "Dziennik Bydgoski" pisał: "Dziś spadł na Bydgoszcz splendor nielada: zjechał do miasta naszego, zaszczycił go swoją obecnością Józef Piłsudski - pierwszy obywatel odrodzonej i zjednoczonej Ojczyzny, pierwszy Naczelnik Państwa Polskiego - ten, w którego osobie ześrodkowuje się majestat i potęga Prześwietnej Rzeczypospolitej. (...) I wyległy tłumy ludności - organizacje, stowarzyszenia, związki, szkoły i publiczność na ulice, aby w skupieniu podniosłem powitać Naczelnika i złożyć Mu hołd; aby w niemilknących okrzykach na Jego cześć wyrywających się szczerze i z zapałem z piersi wielotysięcznych rzesz polskich, wyrazić tę olbrzymią siłę miłości, jaka dla Polski i dla majestatu Ojczyzny bije w sercach, przepełnia myśl każdą i każde uczucie. Łącząc się z miastem naszem w hołdzie dla drogiego Gościa, wołamy: Naczelnik Państwa niech żyje!"

Po raz drugi Józef Piłsudski zajrzał do Bydgoszczy w lipcu 1921 roku. Jechał wtedy na ćwiczenia wojskowe pod Kcynią.

Hitlerowcy zniszczyli popiersie Marszałka
Jedenaście lat później, 11 listopada 1932 roku, w Państwowym Seminarium Nauczycielskim, uroczyście odsłonięto popiersie Marszałka. Bydgoski artysta-rzeźbiarz, Tadeusz Gajewski, wykonał je na specjalne zamówienie dyrekcji szkoły. Odlane z brązu popiersie stało na cokole, we wnęce okiennej, na półpiętrze głównej klatki schodowej prowadzącej do auli.

Eugeniusz Gliwiński wspomina: - Chodząc do Szkoły Ćwiczeń przy Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim przechodziłem codziennie obok tej rzeźby.

Stanowiła jakby stały element naszego szkolnego życia. Z okazji świąt państwowych młodzież przyzdabiała popiersie. Gdy zmarł marszałek, rzeźbę na znak żałoby, przysłonięto kirem. Popiersie zostało zniszczone w 1939 roku przez hitlerowskiego okupanta.

Wszyscy uczniowie znali tę pieśń
Wkrótce po śmierci Józefa Piłsudskiego Stary Rynek w Bydgoszczy przemianowano na Rynek im. Piłsudskiego, a Gimnazjum Klasyczne na Gimnazjum Piłsudskiego. Natomiast na lekcjach w szkołach w całym kraju uczniowie śpiewali pieśń na cześć Marszałka.

Oto słowa pieśni:

To nieprawda,
że Ciebie już nie ma,
To nieprawda,
że jesteś w grobie,
Chociaż płacze dziś
polska ziemia,
Cała polska ziemia
jest w żałobie,
Chociaż serce Ci w piersi
nie bije,
Chociaż spoczął
na wieki miecz dzielny,
W naszych sercach jak żyłeś,
tak żyjesz,
Ukochany Wodzu
Nieśmiertelny.
Byłeś dla nas posągiem
ze stali,
Byłeś dla nas sztandarem
wspaniałym,
Ty coś Polskę obronił i ocalił
I wydźwignął na szczyt
chwały,
Już usnąłeś po trudach
nadludzkich,
Nie zwycięży już Ciebie
ból żaden,
Ukochany Marszałku
Piłsudski,
My żyjący twoim
pójdziemy śladem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska