https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusztowanie przy jednym z najstarszych wieżowców w Toruniu. Wiemy, co się tam dzieje!

Marek Nienartowicz
Wieżowce przy ulicy Kraszewskiego 2, 4 i 6 oraz alei 700-lecia Torunia 12, 14 i 16 to jedne z najstarszych tego typu budynków w mieście
Wieżowce przy ulicy Kraszewskiego 2, 4 i 6 oraz alei 700-lecia Torunia 12, 14 i 16 to jedne z najstarszych tego typu budynków w mieście Grzegorz Olkowski
Sześć wieżowców stojących przy ulicy Kraszewskiego i alei 700-lecia Torunia to jedne z najstarszych i bodaj najbardziej rozpoznawalne tego typu budynki w mieście. Sukcesywnie prowadzone są ich remonty.

Warto obejrzeć: Daniel Ludwiński o fenomenie Mariana Rosego

od 7 lat

Te wieżowce kojarzy każdy, kto w Toruniu mieszka i wielu, którzy Toruń odwiedzili. Powód - lokalizacja na północno-zachodnim obrzeżu starówki. Świetnie widoczne są podczas jazdy mostem im. marszałka Piłsudskiego w stronę centrum miasta.

Sześć wieżowców w centrum Torunia: stoją od końca lat 60.

Wieżowców będących częścią osiedla Młodych jest sześć. Trzy stoją przy ulicy Kraszewskiego. Mają numery 2, 4 i 6. Trzy przy alei 700-lecia Torunia. Tu są numery 12, 14 i 16.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

To jedne z najstarszych wieżowców w Toruniu. Zostały oddane do użytku w roku 1968. Nieco starsze są cztery wieżowce stojące przy Szosie Chełmińskiej - naprzeciwko Targowiska Miejskiego. To jednak biurowce, więc budynki przy Kraszewskiego i alei 700-lecia Torunia są jednymi z najstarszych wieżowców mieszkalnych w mieście. W mniej więcej tym samym czasie budowano te na osiedlu Chrobrego, czyli przy ulicach Przy Kaszowniku, Wojska Polskiego, Chrobrego. Potem, w latach 70., powstawały wieżowce na Mokrem - przy ulicach Głowackiego, obecnej Sczanieckiego, Świętopełka, a także przy ulicy Gagarina. Z czasem również na Rubinkowie, a potem osiedlu Na Skarpie.

Wieżowce przy ulicy Kraszewskiego i alei 700-lecia Torunia wyróżniały się neonowymi reklamami, zamontowanymi na dachach dwóch z nich. PKO, Foton - filmy papiery oraz Zakłady Włókien Chemicznych "Elana" w ten sposób były promowane. Co tu dużo pisać - te neony rozświetlały szarą rzeczywistość PRL-u. Dziś zastąpiły je prostsze typu reklamy, między innymi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Reklamy wiszą obecnie także na ścianach szczytowych kilku z tych wieżowców.

- Te wieżowce w pierwszych latach po ich wzniesieniu były mocnym elementem wielkomiejskości Torunia. Uwieczniano je na pocztówkach, czumu oczywiście sprzyjała ich lokalizacja na obrzeżu starówki - zauważa Sławomir Konieczka, prezes Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Wieżowce z toruńskiego osiedla Młodych: z żelbetu i cegły

To MSM była inwestorem wieżowców. Dziś nimi zarządza. Zdecydowana większość mieszkań w budynkach to te własnościowe.

- Te wieżowce mają konstrukcje z lanego żelbetu wypełnionego cegłą silikatową - wyjaśnia prezes Konieczka. - W każdy jest 66 mieszkań, po sześć na każdym piętrze. Mają po jednej windzie. Te budynki są inne od wieżowców przy ulicach Wojska Polskiego i Przy Kaszowniku. W tych jest po 88 mieszkań, po osiem na każdym piętrze. Mają po dwie windy

Wieżowce z osiedla Młodych swoje lata mają, więc wymagają remontów. Przy tym przy Kraszewskiego 2 stanęło niedawno rusztowanie - od strony południowej, czyli przy ścianie frontowej.

- Wymieniamy w tych wieżowcach balkony. Robimy to sukcesywnie, w miarę możliwości finansowych. Najpierw zajęliśmy się tymi, których stan wymagał dość szybkiej interwencji - podkreśla prezes MSM.

Najpierw wymienione zostały balkony na szczytowych, czyli wschodnich i zachodnich ścianach wieżowców przy Kraszewskiego 2,4 i 6 oraz przy alei 700-lecia Torunia 16. Potem przyjdzie czas na kolejne.

Najstarsze wieżowce w Toruniu: trwa wymiana balkonów

Jak informuje kierownik działu technicznego MSM Władysław Dragun, zakres robót na południowej ścianie wieżowca przy Kraszewskiego 2 obejmuje między innymi:

  • demontaże, choćby konstrukcji balustrady balkonowej,
  • zmycie elewacji środkami grzybobójczymi,
  • wykonanie nowych obróbek blacharskich i montaż izolacji przeciwwodnej płyty balkonowej z papy termozgrzewalnej,
  • montaż konstrukcji balustrady balkonowej wraz z wypełnieniami z płyt.
  • montaż płytek wraz z cokolikami oraz spoinowaniem,
  • naprawę ścian, płyt balkonowych, wnęk balkonowych /uzupełnienie brakującego tynku,
  • malowanie konstrukcji daszków, słupów, parapetów okiennych, krat - trzykrotne farbą antykorozyjną, podkładową i nawierzchniową.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

A jak się mieszka w jednym z najstarszych wieżowców w Toruniu?

- Nie mam na co narzekać - mówi Dorota Adamiec, mieszkająca przy alei 700-lecia Torunia 16. - Remont balkonów oczywiście się przyda, dobrze, że spółdzielnia się na te prace zdecydowała. Mieszkamy w centrum miasta, więc jest tu hałas, ale przyzwyczailiśmy się do tego. Żyje się tu spokojnie, a atutem jest świetna lokalizacja.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska