15 lutego ruszył „Twój e-PIT”, gdzie zeznania składają za nas urzędnicy skarbówki. Masz pytania? Zapytaj eksperta

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Sławomir Mielnik
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Resort finansów uruchomił dziś platformę „Twój e-PIT”, gdzie zeznania składają za nas urzędnicy skarbówki. To oznacza, że nic nie musimy robić. Jeśli do 30 kwietnia nie naniesiemy żadnych zmian, zeznania zostaną automatycznie zaakceptowane i złożone.

Usługa „Twój e-PIT” jest dostępna dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, które składają zeznania podatkowe na formularzu PIT-37 oraz uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji) i wykazują je na druku PIT-38.

Dotyczy to podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem i samotnie wychowujących dzieci.

PIT za 2018 rok. Jak go rozliczyć? Możesz na to machnąć ręką!

Krajowa Administracja Skarbowa, na podstawie danych kontaktowych podatnika (adres e-mail, nr telefonu) prześle mu wiadomość, że jego PIT jest przygotowany. Wtedy może on zalogować się na indywidualne konto (podając PESEL i kwotę przychodu z ubiegłorocznego zeznania), gdzie przejrzy swój PIT.

KAS wypełni PIT

KAS wypełni PIT na podstawie informacji od płatników i danych przekazanych przez podatnika w deklaracji za ubiegły rok, jak np. o uldze na dzieci czy numerze KRS organizacji pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazał jeden procent podatku.

Mogą to być również dane znajdujące się w rejestrach szefa KAS, czyli kwoty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i innych rejestrach, jak m.in. ZUS (składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowot-ne - red.) czy PESEL (ulga na dzieci - red.).

Jeśli ktoś nie chce, wcale nie musi logować się do systemu. Albo może odwiedzić go i zaakceptować, co w nim zobaczył.

W praktyce oznacza to, że np. dostanie po staremu ulgę na dziecko lub wesprze identyczną, jak rok wcześniej, organizację pożytku publicznego.

Jednak przygotowany przez skarbówkę formularz, można zweryfikować, jeżeli w tym roku chcemy komu innemu przekazać jeden procent podatku. Podobnie będzie w przypadku ulgi rehabilitacyjnej (kwoty wydatków mogły ulec zmianie) czy dla honorowych krwiodawców (mogliśmy oddać więcej lub mniej krwi). W podobny sposób naniesiemy informację, gdy przekazaliśmy w 2018 r. darowiznę.

Będzie można także wskazać lub zaktualizować numer rachunku osobistego zgłoszonego w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty. Dodatko-wo podatnicy, którzy złożą zeznania elektronicznie, otrzymają szybszy zwrot nadpłaty - maksymalnie w terminie 45 dni od przekazania.

ZUS odda podatek od emerytury i renty. W marcu 2019 emeryci dostaną z ZUS więcej pieniędzy [15 lutego 2019]

Aplikacja z deklaracjami ma zapewniać nieograniczony dostęp do nich oraz do Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO) potwierdzającego złożenie PIT-u.

Gdy małżonkowie rozliczają się razem

Pojawiły się również m.in. pytania, co zmiany oznaczają m.in. dla małżonków, którzy rozliczają się razem.

- Zeznania będą udostępnione podatnikom z wyborem indywidualnej formy opodatkowania. O wspólne opodatkowanie z małżonkiem można zawnioskować - mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Będzie to odbywało się przez kliknięcie odpowiedniego pola, że chce skorzystać z takiej formy. Następnie będzie trzeba podać PESEL lub NIP małżonka oraz dane, które pozwolą na uwierzytelnienie w systemie. Potem zostanie udostępnione zeznanie podatkowe, które będzie zawierało zarówno jego dane, jak i dane małżonka (dane małżonka zostaną uzupełnione automatycznie w udostępnionym zeznaniu podatkowym).

Ważne! Efektem wprowadzonych zmian jest także brak kar za spóźnienia w składaniu PIT-ów. Wszelkie poprawki musimy nanieść do 30 kwietnia. Wtedy formularze zostaną automatycznie zaakceptowa-ne i złożone. Tak stanie się też wówczas, gdy nie wprowadzi-my żadnych zmian.

I na koniec ważna informacja! W dniach 25-27 marca „Gazeta Pomorska” będzie publikowała poradniki, które pomo-gą mieszkańcom regionu rozliczyć PIT za 2018 rok.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące zmian w rozliczaniu się z fikusem za 2018 rok, można zadzwonić. W czwartek 21 lutego. Zapytać, kto może, a kto nie musi nic zmieniać w deklaracji za zeszły rok. A, jeśli ktoś nie musi, a jednak chciałby, np. oddał inną ilość krwi niż wcześniej lub chce wpisać KRS innej potrzebującej osoby, co powinien zrobić? Na Państwa pytania czeka Katarzyna Kośmicka, ekspertka z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, w godzinach 13.00 - 15.00, pod numerem telefonu 800 111 006. Można też wysyłać maile z pytaniami: [email protected]

Rządowa tarcza antyinflacyjna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie