Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, informuje, że na koniec marca 2025 roku 740,4 tys. podatników z naszego regionu złożyło łącznie blisko 578 tys. deklaracji PIT. Procentowo są to wartości zbliżone do ubiegłorocznych dla analogicznego okresu - 53 proc. podatnicy i 49 proc. deklaracje). Najwięcej, bo 459 tys., wpłynęło deklaracji PIT-37 (tzn. dla osób osiągających przychody m.in. z pracy, umowy zlecenia i o dzieło).
Kolejne deklaracje to:
45,1 tys. to deklaracje PIT-36 (tzn. dla osób rozliczających się m.in. z pozarolniczej działalności gospodarczej, z działów specjalnych produkcji rolnej, z dochodów z zagranicy, z działalności nierejestrowej),
52 tys. to deklaracje PIT-28 (tzn. ryczałt),
13,4 tys. to deklaracje PIT-38 (tzn. dla osób uzyskujących dochody z kapitałów pieniężnych),
8,5 tys. to deklaracje PIT-36L (dla osób rozliczających się z pozarolniczej działalności gospodarczej, z działów specjalnych produkcji rolnej – liniowy).
Rozliczamy się głównie przez internet
- Ze złożonych około 578 tysięcy deklaracji PIT ponad 543 tys. złożono elektronicznie, w tym ponad 270 tys. w usłudze Twój e-PIT, a 34,6 tysiąca złożono papierowo. Jako ciekawostkę można dodać, że spośród ponad 270 tysięcy zeznań rocznych złożonych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT 199,2 tysiąca to zeznania indywidualne, a 71 tysięcy to wspólne zeznania małżonków, czyli tzw. PIT małżeński - mówi Bartosz Stróżyński.
Uważajmy na emaile i fałszywe strony
W ostatnim czasie znowu uaktywnili się oszuści. W internecie pojawiły się fałszywe strony internetowe. Ich autorzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów lub Krajową Administrację Skarbową i próbują wyłudzić wrażliwe dane np. numer PESEL, numer paszportu, nazwisko panieńskie matki i numer telefonu, dzięki czemu podatnik ma rzekomo uzyskać „dostęp do swojego podatku”. Uważajmy na podejrzane emaile i fałszywe strony internetowe takie jak: podatki-pl[.]web.app , podatki-pl[.]firebaseapp.com , pl-logowaniegov[.]com.es.
Oszuści podszywają się również pod urząd skarbowy i wysyłają fałszywe wiadomości e-mail dotyczące nadpłaty podatku PIT. Proszą o potwierdzenie danych identyfikacyjnych oraz rachunku bankowego wskazanego do wypłaty.
Pamiętajmy, że Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nigdy nie powiadamiają w emailach o weryfikacji deklaracji PIT i nie przesyłają w nich linków. Pracownicy resortu finansów nie nakłaniają podatników, by za pomocą bankowości elektronicznej potwierdzili dane rachunku w celu otrzymania zwrotu nadpłaty. Informacje o nadpłacie podatku podatnik znajdzie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Może się do niego zalogować wybraną metodą na rządowej platformie login.gov.pl. W e-US podatnik może też śledzić status zwrotu podatku. Natomiast do aktualizacji numeru rachunku bankowego służy formularz ZAP-3 dostępny w e-US. Numer rachunku można też aktualizować przy okazji rozliczenia podatku w usłudze Twój e-PIT.
Jeśli otrzymamy emaila lub SMS, która budzi wątpliwości lub gdy ktoś zadzwonił i podał się za pracownika urzędu skarbowego żądając wrażliwych informacji, powinien zadzwonić i wyjaśnić tą sytuację na infolinii KAS: 22 330 03 30.
