https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

17 listopada to Ogólnopolski Dzień bez Długów. Te osoby mogą się z niego cieszyć, a te, niestety...

Agnieszka Domka-Rybka
Z "Indeksu wypłacalności Polaków i ich postaw wobec zadłużenia" wynika, że wciąż 36 proc. Polaków uważa, że długi to wstydliwy temat.
Z "Indeksu wypłacalności Polaków i ich postaw wobec zadłużenia" wynika, że wciąż 36 proc. Polaków uważa, że długi to wstydliwy temat. 123RF
17 listopada to Ogólnopolski Dzień bez Długów. Niestety, nie wszyscy mogą się z niego cieszyć. Pocieszające, że większość jednak tak.

Takich osób będzie aż 86 procent - wynika z "Indeksu wypłacalności Polaków i ich postaw wobec zadłużenia". Powodów do świętowania nie ma natomiast 14 proc. Polaków.

Kredyt, debt i co jeszcze w pierwszej trójce?

Taki odsetek ma do opłacenia przeterminowane raty kredytów, pożyczek lub innych zobowiązań finansowych. Co ciekawe 7 proc. z nich twierdzi, że ma dobrą sytuację finansową, a 38 proc. - średnią. Z kolei aż 56 proc. spośród zadłużonych ankietowanych ocenia swoją sytuację finansową jako złą.

Ocena powagi sytuacji finansowej osób zadłużonych potwierdza, że ponad połowa z nich określa ją jako poważną. W trakcie badania na 10-stopniowej skali, gdzie 1 oznaczało niewielką wagę problemu a 10 - bardzo poważną aż 59 proc. osób z zaległymi płatnościami wskazało, że ich sytuacja znajduje się między 7 a 10.

- Umiejętność oceny swojej sytuacji finansowej jest ważna i powinna motywować do podjęcia konkretnego działania. Najlepiej zacząć przede wszystkim od przeanalizowania swojego budżetu domowego, porównania przychodów z wydatkami, a następnie kontaktu z wierzycielem w celu omówienia możliwych rozwiązań. Na ogół im szybciej zareagujemy, tym lepiej dla nas i naszego budżetu - komentuje Agnieszka Salach, rzeczniczka prasowa KRUK-a, największej firmy windykacyjnej w naszym kraju.

Najczęściej wskazywanym powodem zadłużenia są niezapłacone raty konsumenckich kredytów bankowych - tak odpowiedziało 25 proc. badanych. Kolejne miejsce zajmuje debet na koncie bankowym lub karcie kredytowej (23 proc.). A trzecie miejsce zajmują nieopłacone rachunki za prąd, gaz lub wodę.

To nie jest wstyd...

Z "Indeksu wypłacalności Polaków i ich postaw wobec zadłużenia" wynika, że wciąż 36 proc. Polaków uważa, że długi to wstydliwy temat. Tylko 30 proc. respondentów nie ma obaw, aby o nim otwarcie rozmawiać. Zwłaszcza, że 74 proc. Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że każdemu mogą przytrafić się problemy z zapłatą za swoje zobowiązania finansowe.

- Rozmowy o zadłużeniu nie powinny wywoływać wstydu, bo taka sytuacja może przydarzyć się każdemu. Wiemy jednak, że wiele osób wolałoby obsługiwać swoje zadłużenie, jak elektroniczne konto bankowe. Dlatego duże firmy zarządzające wierzytelnościami umożliwiają osobom zadłużonym obsługę swojego zadłużenia online za pośrednictwem bezpiecznych platform cyfrowych, które można samodzielnie obsłużyć. Obserwujemy, że coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości - dodaje Agnieszka Salach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Niech się cieszą ci co mogą, ja niestety nie. a jeszcze te ceny teraz....dobrze że z krukiem się można doagdać i takie spłaty sobie załatwić że człowiek da radę, ale lepiej niech już ceny nie rosną.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska