Zaduszki 2019. Czy 2 listopada Dzień Zaduszny jest wolny od pracy?
Dzień Zaduszny to święto obchodzone 2 listopada, dzień po Wszystkich Świętych. Tradycyjnie jest to dzień modlitwy za dusze zmarłych – zwłaszcza te, które przebywają w czyśćcu.
Dzień Zaduszny (Zaduszki) 2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy, dlatego wiele osób odwiedza groby zmarłych dzień wcześniej. Ponieważ jednak 2 listopada w 2019 roku wypada w sobotę, wiele osób wzięło urlopy, dzięki czemu może cieszyć się długim weekendem.
Jak otwarte sklepy 1 listopada 2018 [Żabka, Freshmarket, Auchan, Tesco, Biedronka]
Czy w Dzień Zaduszny 2 listopada idziemy do kościoła?
Zaduszki w liturgii Kościoła katolickiego nie mają rangi święta nakazanego, co oznacza, że nie ma obowiązku uczestniczenia w tym dniu we mszy ani powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Jednak praktykujący katolicy, choć nie mają obowiązku uczestniczyć 2 listopada we mszy świętej, często - tak jak 1 listopada - idą do kościoła, odwiedzają groby bliskich, zapalają znicze, wspominają wszystkich zmarłych i modlą się za dusze przebywające w czyśćcu.
2 listopada - Zaduszki a dziady
Zaduszki mają swoje korzenie w wierzeniach pogańskich i obrzędowości przedchrześcijańskiej. Obrzędy i msze za dusze zmarłych odprawiane były już od początków VII wieku. W roku 998 opat klasztoru benedyktyńskiego wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych a zwyczaj ten z biegiem czasu przejęły inne zakony.
W Polsce jeszcze w XIX wieku odprawiano uroczystości ofiarne z przywoływaniem zmarłych, zwane pominkami, pominalnymi sobotami, dziadami albo diedami. Obrzędy te stały się inspiracją dla "Dziadów" Adama Mickiewicza.
Jak otwarte sklepy 1 listopada 2018 [Żabka, Freshmarket, Auchan, Tesco, Biedronka]
Słowianie obchodzili dziady dwa razy w roku – wiosną (na początku maja) oraz jesienią (na początku listopada). Najważniejszym punktem obchodów dziadów było nawiązanie kontaktu ze zmarłymi duchami i uzyskanie ich przychylności. Aby ogrzać zbłąkane dusze i ułatwić im odnalezienie właściwej drogi, rozpalano ogniska na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. Miały one także uniemożliwić pojawienie się upiorów, czyli dusz tych, którzy zmarli śmiercią niegodną (np. samobójczą). Przed domy lub na groby wynoszono również jedzenie (zwykle miód, kaszę i jajka), by wędrujące dusze mogły się pożywić. Zwykle tego dnia ofiarowywano jałmużnę żebrakom, by w zamian wspominali zmarłych. Pod koniec średniowiecza, kiedy stopniowo rozpowszechniało się w Polsce chrześcijaństwo, pogańskie obyczaje były surowo zakazywane przez Kościół. W miejsce dziadów przeforsowane zostały z czasem Zaduszki, które w XV wieku były już znane w całym kraju. Z dawnych pogańskich obrzędów pozostał jednak zwyczaj zapalania zniczy, które co roku w pierwsze dni listopada rozświetlają cmentarze.
Obecnie w Dzień Zaduszny 2 listopada często organizowane są nastrojowe imprezy wspomnieniowe, spotkania poetyckie, koncerty jazzowe czy bluesowe.
Dzień Zaduszny - katolicy modlą się za dusze w czyśćcu
Źródło:
TVN 24
