Zanim się organizatorzy obejrzeli Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej „Impresje Artystyczne” stał się dwudziestolatkiem. Tegoroczna edycja wokalnej rywalizacji wpisuje się w cykl jubileuszowych imprez w mieście. Czy będą w związku z tym jakieś fajerwerki?
- Na to nie mamy pieniędzy. Ale niewątpliwie jubileusz zostanie zaakcentowany podczas koncertów, które już w środę zainauguruje występ naszych podopiecznych w Toruniu. W tym roku festiwal zaszczyciła swoim honorowym patronatem Pierwsza Dama pani Agata Kornhauser-Duda - tłumaczy Ewelina Graczyk, prezes ciechocińskiej Fundacji na Rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNIBUS.
To ta fundacja stała się przed laty właścicielem praw do festiwalu wymyślonego i organizowanego na początku przez nieżyjącą piosenkarkę Grażynę Świtałę. Festiwal daje młodym utalentowanym wokalnie ludziom, których dotknęła choroba lub kalectwo możliwość zaprezentowania swojego potencjału.
Tradycyjnie dwa tygodnie przed festiwalem jego uczestnicy ćwiczą z instruktorami emisję głosu, repertuar i śpiew z zespołem Artura Grudzińskiego, który od kilku lat związan yz tym festiwalem. Nie inaczej jest w tym roku. Zajęcia odbywają się w Miejskim Centrum Kultury, liceum i w Bristolu.
Od lat uczestnicy „Impresji Artystycznych” występowali w Toruniu po festiwalowej gali. W tym roku będzie inaczej. Torunianie posłuchają niektórych wykonawców na specjalnym koncercie w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego przed festiwalem. Już w najbliższą środę o godz. 19.
W ciechocińskiej muszli w parku Zdrojowym festiwal rozpoczną występy konkursowe w czwartek i piątek godz. 19. Wokalistów będzie słuchać fachowe jury, złożone z muzyków i aktorów pod przewodnictwem Andrzeja Frajndta z zespołu „Partita”.
Laureatów poznamy podczas sobotniej gali (godz. 19), natomiast w niedzielę o godz. 15 zaprezentują się oni raz jeszcze w specjalnym koncercie w muszli parku Zdrojowym.
Podczas festiwalu będą dwa występy gości. W piątek po przesłuchaniach konkursowych wystąpi Piotr Kupicha, kompozytor, autor tekstów i lider zespołu Feel, a podczas sobotniej gali - skrzypaczka Magdalena Szymańska, znana ze swoich show na skrzypcach elektronicznych.
Festiwal organizują wspólnie Fundacja PRO OMNIBUS z Narodowym Centrum Kultury i Urzędem Miejskim w Ciechocinku przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Starostwa Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim i grona wiernych sponsorów.