- Aparaty fotograficzne nie były wtedy jeszcze takie popularne - opowiada Danuta Wolińska, plastyczka z Chojnickiego Centrum Kultury. - Więc materiał zdjęciowy z tych najwcześniejszych lata nie jest zbyt bogaty. Pokażemy jednak na Starym Rynku zdjęcia z największych przedstawień teatralnych.
Przeczytaj koniecznie: Niedziela bez handlowania w Polsce? Projekt utknął w Sejmie
To właśnie Danuta Wolińska zaprojektowała pierwszy festiwalowy znaczek, który udało się nam wypatrzyć na jarmarku staroci podczas Dni Chojnic. Zwraca uwagę minimalistyczną formą, a na pewno jest sentymentalną pamiątką z pierwszego festiwalu. Teraz jeszcze bardziej cenną...
Tym, którzy nie wiedzą, przypominamy, że twórcą przeglądu był Eugeniusz Mikołajczyk, instruktor teatralny w Chojnickim Domu Kultury, aktor, reżyser, animator kultury. To on stwierdził, że sztuka uliczna zasługuje na uznanie i będzie okazją do dobrej zabawy dla wszystkich - i małych, i dużych. Mikołajczyk założył dwa teatry - „Niepokorny”, który działał przy ChDK, i „Cztery Żywioły”, jego rodzinne przedsięwzięcie. Tłuste lata festiwalu pozwoliły chojniczanom i turystom obcować ze sławnymi polskimi teatrami, takimi jak Biuro Podróży, Teatr Ósmego Dnia, KTO czy Teatr Snów. Przedwczesna śmierć Mikołajczyka w 2012 r. nie przerwała Teatralnej Fiesty, choć zbierały się nad nią czarne chmury.
Teraz festiwal otrzyma imię swojego inicjatora i w ten sposób jego historia nieodłącznie będzie się z nim kojarzyć.
W sobotę otwarcie festiwalu o godz. 22 na Starym Rynku, w niedzielę od godz. 11 w tym samym miejscu.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 22 czerwca 2017.