Szef, który pozwala podwładnemu pracować bez aktualnych badań narusza bowiem przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dlatego - na podstawie artykułu 283 Kodeksu pracy - może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł. To jeszcze nie koniec. W razie wystąpienia wypadku przy pracy, brak aktualnego zaświadczenia lekarskiego uniemożliwi uznanie nieszczęścia za taki wypadek.
Obowiązkiem pracownika jest poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz zleconym badaniom lekarskim (artykuł 211 Kodeksu pracy).
Odmawiając poddania się badaniom narusza podstawowe obowiązki służbowe i może z tego powodu stracić posadę bez wypowiedzenia, czyli w trybie dyscyplinarnym (art. 52 Kodeksu pracy).
Na jego szefie zaś ciąży obowiązek niedopuszczenia go do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do zajęć na zajmowanym stanowisku. Jeśli więc podwładny odmawia poddania się badaniom, szef nie ma prawa dopuścić go do pracy, przy czym za czas jej niewykonywania nie przysługuje wynagrodzenie.
Profilaktyczne badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy. Za czas wykonania badań pracownik zachowuje prawo do pensji.
Jeżeli z wykonaniem badania łączy się konieczność podróży do innej miejscowości, właściciel firmy powinien zwrócić pracownikowi koszty przejazdu.