XXXII Korowód Grup Zapustnych przeszedł ulicami Włocławka w ostatnią niedzielę karnawału 19 lutego 2023 roku. Wyruszył na główne ulice miasta w samo południe 12 sprzed Muzeum Etnograficznego przy włocławskich bulwarach.
Zwyczaj trafił na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
Celem imprezy organizowanej przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest popularyzacja żywych wciąż na Kujawach zwyczajów końca karnawału, które w 2020 roku wpisane zostały na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Na przemarszach pojawiły się autentyczne grupy zapustne, które od tłustego czwartku do wtorku ostatkowego, wzorem wcześniejszych pokoleń, obchodzą kujawskie wsie i miasteczka, składając odwiedzanym życzenia powodzenia, urodzaju, zdrowia oraz odstraszając głośną muzyką, dzwonkami i uderzeniami z batów zimę – porę nieprzychylną człowiekowi.
W tegorocznej edycji udział wzięły grupy z Kujaw Wschodnich: z Kaniewa, Lubania, Mikanowa i Świętosławia oraz po raz pierwszy ze Słomkowa. Gościnnie pojawi się „wyjątkowy gość” z Kujaw Zachodnich ― Koza z Szymborza.
Na włocławskiej imprezie grupy zapustne zaprezentowały się tak, jak podczas obchodzenia okolicznych wsi i miasteczek. Grupy swoją odrębność i pochodzenie podkreślają poprzez umieszczanie nazw miejscowości, z których pochodzą na nakryciach głowy, chustach, instrumentach muzycznych. Ich stroje były bardzo widowiskowe, karnawałowe, przygotowane z wielką starannością.
Trasa korowodu grup zapustnych wiodła głównymi ulicami Włocławka. Korowód wyruszył sprzed Muzeum Etnograficznego (ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6), następnie przeszedł ulicami:
- Maślana,
- 3 Maja,
- plac Wolności,
- Kościuszki,
- plac Grodzki.
