https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

32. Korowód Grup Zapustnych 2023 przeszedł ulicami Włocławka. Mamy zdjęcia!

Joanna Maciejewska
W ostatnią niedzielę karnawału - 19 lutego 2023 roku - po dwuletniej przerwie, ulicami Włocławka przeszedł Korowód Grup Zapustnych.
W ostatnią niedzielę karnawału - 19 lutego 2023 roku - po dwuletniej przerwie, ulicami Włocławka przeszedł Korowód Grup Zapustnych. Oliwia Nowak
W ostatnią niedzielę karnawału - 19 lutego 2023 roku - po dwuletniej przerwie, ulicami Włocławka przeszedł Korowód Grup Zapustnych. Impreza ma na celu popularyzację wciąż żywych na Kujawach zwyczajów końca karnawału, które zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Zobaczcie zdjęcia.

XXXII Korowód Grup Zapustnych przeszedł ulicami Włocławka w ostatnią niedzielę karnawału 19 lutego 2023 roku. Wyruszył na główne ulice miasta w samo południe 12 sprzed Muzeum Etnograficznego przy włocławskich bulwarach.

Zwyczaj trafił na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Celem imprezy organizowanej przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest popularyzacja żywych wciąż na Kujawach zwyczajów końca karnawału, które w 2020 roku wpisane zostały na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Na przemarszach pojawiły się autentyczne grupy zapustne, które od tłustego czwartku do wtorku ostatkowego, wzorem wcześniejszych pokoleń, obchodzą kujawskie wsie i miasteczka, składając odwiedzanym życzenia powodzenia, urodzaju, zdrowia oraz odstraszając głośną muzyką, dzwonkami i uderzeniami z batów zimę – porę nieprzychylną człowiekowi.

W tegorocznej edycji udział wzięły grupy z Kujaw Wschodnich: z Kaniewa, Lubania, Mikanowa i Świętosławia oraz po raz pierwszy ze Słomkowa. Gościnnie pojawi się „wyjątkowy gość” z Kujaw Zachodnich ― Koza z Szymborza.

Na włocławskiej imprezie grupy zapustne zaprezentowały się tak, jak podczas obchodzenia okolicznych wsi i miasteczek. Grupy swoją odrębność i pochodzenie podkreślają poprzez umieszczanie nazw miejscowości, z których pochodzą na nakryciach głowy, chustach, instrumentach muzycznych. Ich stroje były bardzo widowiskowe, karnawałowe, przygotowane z wielką starannością.

Trasa korowodu grup zapustnych wiodła głównymi ulicami Włocławka. Korowód wyruszył sprzed Muzeum Etnograficznego (ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6), następnie przeszedł ulicami:

  • Maślana,
  • 3 Maja,
  • plac Wolności,
  • Kościuszki,
  • plac Grodzki.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska