MKTG SR - pasek na kartach artykułów

33 mln złotych kary dla UPC. Ważne informacje dla klientów firmy od UOKiK!

Michał Sierek
Michał Sierek
Prawie 33 mln zł to najwyższa finansowa kara orzeczona przez prezesa urzędu za stosowanie postanowień niedozwolonych.
Prawie 33 mln zł to najwyższa finansowa kara orzeczona przez prezesa urzędu za stosowanie postanowień niedozwolonych. Pixabay
Prawie 33 mln zł kary i nakaz zwrotu niesłusznie naliczonych opłat - taką decyzję (nieprawomocną) podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów względem jednego z największych dostawców telewizji kablowej w Polsce - UPC. Firma zapowiedziała, że odwoła się od decyzji. Co mogą zyskać klienci, jeśli odwołanie się nie powiedzie?

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierały skargi na to, że UPC Polska jednostronnie wyłącza niektóre kanały i podwyższa abonament. W związku z tym, prezes UOKiK przeanalizował regulaminy i wzorce umowne i wydał decyzję, w której uznał klauzule stosowane przez UPC Polska za niedozwolone - informuje UOKiK w komunikacje.

- Nałożona na UPC kara w wysokości prawie 33 mln zł jest najwyższą karą finansową orzeczoną przez prezesa urzędu za stosowanie postanowień niedozwolonych - podkreśla Krzysztof Lehmann, zastępca dyrektora delegatury UOKiK w Bydgoszczy.

Nałożona na UPC kara w wysokości prawie 33 mln zł jest najwyższą karą finansową orzeczoną przez prezesa urzędu za stosowanie postanowień niedozwolonych

Za co UOKiK ukarał firmę UPC Polska?

Kanały (nie)gwarantowane

- UPC Polska gwarantował tylko liczbę kanałów telewizyjnych o określonej tematyce, a nie konkretne programy wskazane w wykazie. Działo się to, ponieważ operator przyznał sobie prawo do dowolnej i jednostronnej zmiany kanałów lub mógł je usunąć
w trakcie trwania umowy, co potwierdzają skargi konsumentów. Wiele osób wybrało ofertę UPC ze względu na dostępność konkretnych kanałów. Potem je im wyłączano - informuje UOKiK

Jak nadmienia urząd, UPC Polska zastrzegał, że wyłączenie kanałów nie jest zmianą umowy. - W efekcie przy umowach na czas określony konsument musiałby ponosić opłaty, gdyby chciał zrezygnować z usług UPC. Zdaniem UOKiK, operator w umowach na czas określony nie może zmieniać ustalonych w nich istotnych warunków, a do takich należy wykaz kanałów. W takiej sytuacji osoby, które miały umowy na czas określony, powinny mieć prawo do rezygnacji z usług UPC. W umowach na czas nieokreślony kanały mogą się zmienić tylko z ważnych przyczyn wymienionych w regulaminie lub umowie - stwierdził UOKiK.

W umowach na czas nieokreślony kanały mogą się zmienić tylko z ważnych przyczyn wymienionych w regulaminie lub umowie

POLECAMY:

Będą tutaj m.in. 32 zjeżdżalnie o łącznej długości ponad 3 kilometrów! A najdłuższa ma mierzyć 320 metrów. Olbrzymi park wodny powstaje koło Warszawy. Plac budowy robi wrażenie!Olbrzymie centrum wodnej rozrywki jest budowane od dwóch lat. I powoli, powoli ma się ku końcowi – kilka dni temu  do parku wodnego Suntago Wodny Świat dotarły pierwsze palmy, a w Suntago Village stawiane są już pierwsze w pełni wyposażone bungalowy. Jak się okazuje właśnie teraz, w listopadzie, firma prowadzi rekrutację pracowników.Poszukiwane są osoby, które chciałyby pracować w restauracji, barach, saunach, obsłudze klienta. Kompletowany jest też zespół ratowników wodnych.Czytaj dalej>>>Zobacz też, jak jest w Majalandzie

W Polsce powstaje gigantyczny park wodny. Co za kolos! Firma...

Podwyżki bez podawania przyczyny

UOKiK przyjrzał się również podwyżkom. - UPC zastrzegał przy umowach na czas nieoznaczony, że ma prawo zwiększyć abonament od 5 do 8 zł raz w roku, jednak nie podawał z jakich przyczyn - czytamy w komunikacie.

Wizyta technika "nieuzasadniona"

UOKiK zakwestionował również arbitralne decydowanie o tym, czy wizyta technika była nieuzasadniona. Jeśli wezwanie uznano za bezzasadne, UPC obciążał konsumenta opłatą 50 zł. - Ocena tego, czy serwis był potrzebny, była jednostronna a konsument nie mógł jej zweryfikować. Mogło to również zniechęcać klientów do składania reklamacji - stwierdza UOKiK.

Zbyt ogólne przesłanki do wypowiedzenia klientowi umowy lub ich brak

UPC zastrzegał, że może wypowiadać umowę z „ważnych przyczyn, w szczególności prawnych, technicznych, organizacyjnych lub ekonomicznych”. - Tym samym klient nie wiedział, jakie czynniki sprawią, że nie będzie mógł korzystać z usług UPC - zauważa UOKiK.

Prawie 33 mln złotych kary. UPC się odwoła

Kara za stosowanie klauzul niedozwolonych wyniosła prawie 33 mln zł (32 858 511 zł). Prezes UOKiK nakazał UPC Polska poinformować konsumentów o decyzji.. Co ważne nie jest ona prawomocna, więc firma może się od niej odwołać. Jak informuje portal tvn24bis.pl, UPC złoży takie odwołanie. Firma poinformowała, że nie zgadza się z interpretacją przedstawioną przez UOKiK i będzie walczyć w sądzie.

Polecamy:

Przegląd cen nad polskim morzem w sezonie 2019. Ile trzeba zapłacić za smażoną rybę, po ile jest ryba wędzona, ile kosztują gofry, kręcone lody, dania obiadowe... ZOBACZ na następnych zdjęciach. (Przegląd cen zrobiony został w nadmorskich kurortach w woj. zachodniopomorskim, między innymi w Rewalu, Niechorzu, Pobierowie, Trzęsaczu i Dziwnowie - w pierwszej połowie lipca).

Ceny nad polskim morzem 2019. Po ile ryba, lody, pizza, gofry...

Co mogą zyskać klienci?

- Jeśli decyzja uprawomocni się w takim kształcie, spółka UPC będzie musiała oddać konsumentom opłaty za podwyższony abonament - zmieniony w oparciu o kwestionowaną klauzulę - mówi Krzysztof Lehmann. - Ponadto UPC powinien zwrócić opłaty, jakie nałożył na konsumentów za wizyty techników. Dodatkowo spółka powinna przywrócić usunięte kanały klientom, jeśli nadal znajdują się one w ofercie spółki.

Jeśli decyzja uprawomocni się w takim kształcie, spółka UPC będzie musiała oddać konsumentom opłaty za podwyższony abonament

To ważna decyzja

- Decyzja wydana względem UPC jest istotna dla konsumentów i rynku telekomunikacyjnego z kilku powodów - mówi Krzysztof Lehmann. - Po pierwsze, prezes urzędu wskazuje, że przedsiębiorcy nie mogą jednostronnie i arbitralnie zmieniać istotnych warunków umowy w kontraktach zawieranych na czas oznaczony. Dotyczy to w szczególności usuwania kanałów telewizyjnych, które są oferowane klientom przy zawieraniu umów dostępu do telewizji kablowej.

Przedsiębiorcy nie mogą jednostronnie i arbitralnie zmieniać istotnych warunków umowy w kontraktach zawieranych na czas oznaczony. Dotyczy to w szczególności usuwania kanałów telewizyjnych, które są oferowane klientom przy zawieraniu umów dostępu do telewizji kablowej.

Stanowisko UPC

Poniżej prezentujemy stanowisko UPC w sprawie decyzji UOKiK

"UPC Polska wyróżnia się na rynku wartością oferty, jaką dostarcza swoim klientom i działa według najwyższych rynkowych standardów.
Choć doceniamy uwagę, jaką UOKiK przykłada do ochrony konsumentów, stanowczo nie zgadzamy się z interpretacją regulatora, dotyczącą klauzul zakwestionowanych przez Urząd i praktyk spółki, stosowanych od 2015 roku.
Uważamy, że taką decyzją UOKiK ogranicza rozwój rynku, innowacje i ofertę dla klientów oraz różnicuje warunki konkurencyjne dla podmiotów na rynku.
Decyzja UOKiK nie jest prawomocna. Wspierani opiniami szanowanych autorytetów prawniczych, odwołamy się od niej, oczekując, że sądy potwierdzą słuszność naszych argumentów.
UPC Polska będzie nadal koncentrować się na dostarczaniu swoim klientom oferty najwyższej jakości
."

FLESZ - Czego nie można zabrać na pokład samolotu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 33 mln złotych kary dla UPC. Ważne informacje dla klientów firmy od UOKiK! - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska