MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólna akcja służb celno-skarbowych. Większość pomp ciepła nie przeszła kontroli, zostały na granicy

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
94 proc. modeli pomp ciepła miało nieprawidłowości, 463 pompy zostały zatrzymane na granicy
94 proc. modeli pomp ciepła miało nieprawidłowości, 463 pompy zostały zatrzymane na granicy Pixabay
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajowa Administracja Skarbowa i Inspekcja Handlowa sprawdziły wspólnie 36 modeli pomp ciepła, które miały wjechać na teren Unii Europejskiej. 94 proc. z nich nie spełniło wymagań formalnych.

- Od 20 lutego do 26 marca 2024 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły wspólną kontrolę pomp ciepła, które w ostatnim czasie cieszą się w Polsce szczególnym zainteresowaniem – informuje Ministerstwo Finansów (MF).

W oddziałach celnych na terenie całego kraju sprawdzili 36 modeli pomp ciepła, łącznie 564 urządzenia produkowane poza Unią Europejską.

- To pompy ciepła przywożone do Polski transportem morskim, drogowym i lotniczym. Najwięcej pomp trafiło na granicę drogą morską - wyjaśnia UOKiK.

Etykiety bez ważnych informacji

Inspektorzy weryfikowali, czy urządzenia mają prawidłowe etykiety efektywności energetycznej, karty informacyjne produktu, dokumentację techniczną oraz oznakowanie CE i deklarację zgodności.

- To wymagania stawiane producentom, sprzedawcom i importerom, które gwarantują, że ich produkty spełniają określone prawem wymagania i nie stanowią zagrożenia dla konsumentów. Szczególny nacisk w tym zakresie kładzie się na dokumentację oraz na prawidłowe oznakowanie – zaznacza resort finansów.

94 proc. przebadanych modeli pomp ciepła miało nieprawidłowości. - Stwierdzono je w 34 z 36 modeli. Większość z nich dotyczyła nieprawidłowo sporządzonej karty informacyjnej (34 modele) i nieprawidłowej deklaracji zgodności UE (32 modele) – informuje MF. - Klient nie miałby wystarczających danych, by podjąć świadomą decyzję o zakupie, nie wiedziałby również, czy producent deklaruje spełnianie unijnych wymagań – wyjaśnia UOKiK.

Nie wjechały na teren Unii Europejskiej

Jeśli pojawiały się nieprawidłowości, kontrolerzy KAS zatrzymywali urządzenia na granicy, łącznie 463 pompy ciepła niespełniające wymagań. Ostatecznie 101 pomp zostało dopuszczonych do obrotu, z czego 62 po działaniach naprawczych, np. uzupełnieniu dokumentacji.

– Zależy nam na tym, by eliminować produkty niezgodne najszybciej, jak to możliwe. Dzięki współpracy z Krajową Administracją Skarbową mogliśmy sprawdzić urządzenia, zanim zostały dopuszczone do obrotu. Tym samym pompy ciepła, które posiadały nieprawidłowości, nie trafią do konsumentów – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Urząd przygląda się rynkowi urządzeń odnawialnych źródeł energii, w tym pompom ciepła. - Analizujemy sygnały i występujące na rynku praktyki. Od kilku miesięcy sprawdzamy sposoby zawierania umów, ich warunków oraz informacje, jakie otrzymują konsumenci decydujący się na ten system ogrzewania – uzupełnia Tomasz Chróstny.

Każdego roku na granicy zatrzymywane są tysiące towarów. W 2023 r. nie dopuszczono do obrotu: 28 346 524 sztuk, 11 212 355 kg, 4 620 litrów towarów, w stosunku do których organy nadzoru uznały, że nie spełniały wymagań lub były niebezpieczne.

Dodatkowe działania UOKiK na rynku OZE

UOKiK prowadzi obecnie 18 postępowań dotyczących pomp ciepła. - Są to głównie postępowania wyjaśniające i dotyczą niedozwolonych postanowień wzorców umów, nierespektowania prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, nieprzekazywania istotnych informacji niezbędnych konsumentom do podjęcia decyzji o zakupie (w tym dotyczących gwarancji, przewidywanych efektów eksploatacji instalacji, wyników audytu), a także wprowadzania w błąd co do charakteru, zakresu i wartości dofinansowań - podaje UOKiK.

Kupujesz pompę ciepła?

  • Sprawdź dane na etykiecie efektywności energetycznej i karcie produktu – znajdziesz je na produkcie i na stronie www sprzedawcy – pomogą Ci dobrać produkt do Twoich potrzeb.
  • Upewnij się, że etykieta zawiera dane dostawcy, czyli producenta lub importera – ułatwi to dochodzenie praw w przypadku usterki urządzenia.
  • Wpisz nazwę interesującego Cię modelu w bazie EPREL, czyli w europejskim rejestrze produktów do celów etykietowania energetycznego. W kategorii ogrzewacze pomieszczeń/ogrzewacze wielofunkcyjne – znajdziesz tam dodatkowe informacje.
  • Nieprawidłowości w oznakowaniu pomp ciepła zgłoś Inspekcji Handlowej.
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska