Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3-letni ogólniak w 2 lata? To możliwe

pio
Absolwenci szkół zawodowych idą do trzyletniego liceum ogólnokształcącego i rozpoczynają u nas naukę od trzeciego semestru.
Absolwenci szkół zawodowych idą do trzyletniego liceum ogólnokształcącego i rozpoczynają u nas naukę od trzeciego semestru. sxc.hu
Przepisy dopuszczają takie rozwiązanie, ale nie dla wszystkich.

Czytelnik z Bydgoszczy chce zapisać się do szkoły ponadgimnazjalnej. - Zdziwiłem się, gdy jedna z niepublicznych szkół poinformowała mnie, że 3-letnie liceum ogólnokształcące mogę zrobić w 2 lata.

Przeczytaj także: "Ministerstwo Edukacji Narodowej zafunduje naszym dzieciom wielką traumę!"
Dmuchać na zimne

Chodzi o szkołę Albert w Bydgoszczy, ale podobne informacje można poczytać na portalach innych szkół w regionie. - Może to jakaś podpucha? Skoro zapisuję się do szkoły, chciałbym ją skończyć.

Bydgoszczanin jest absolwentem zasadniczej szkoły zawodowej. W jego przypadku nauka w trybie o rok krótszym jest możliwa. - Absolwenci szkół zawodowych idą do trzyletniego liceum ogólnokształcącego i rozpoczynają u nas naukę od trzeciego semestru, czyli od razu od drugiej klasy - tłumaczy Iga Nowicka, prezes zarządu Edukacji Dorosłych Albert (to z kolei organ prowadzący dla Liceów Ogólnokształcących dla Dorosłych Albert). - Nauka dla absolwentów szkół zawodowych w naszych szkołach trwa zatem 2 lata.

Zgodnie z prawem

Katarzyna Nowicka-Skuza, wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, przytacza przepisy: - Ukończenie 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie. Umożliwia także dalsze kształcenie począwszy od klasy drugiej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.

Zmiany Ustawą podyktowane

Wszystko związane jest ze zmianami w Ustawie o systemie oświaty.

Pani prezes "Alberta" zaznacza: - Inne przepisy Ustawy nakazały stopniowe wygaszenie funkcjonujących uzupełniających LO dla dorosłych przez likwidację od września 2012 roku klasy pierwszej, a w kolejnych latach następnych klas. Na rok szkolny 2012/2013 nie przeprowadzono już rekrutacji do uzupełniających liceów. Uzupełniające LO przestają działać z końcem tego roku szkolnego. W latach przejściowych, czyli od 2012 do 2015, gdy w szkołach są jeszcze słuchacze uczący się według poprzedniej podstawy programowej, liceum ogólnokształcące może prowadzić oddział absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, który uczy się w oparciu o starą podstawę programową.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska