4 miejsce Kusznierewicza i Życkiego

(jac)
Czwarte miejsce w klasie Star zajęli Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki.

Polacy popłynęli znakomicie w finałowym wyścigu, który wygrali, jednak straty punktowej do medalu nie odrobili.

Przed ostatnim wyścigiem prowadzili Szwedzi Loof i Ekstroem - 33 pkt przed Brytyjczykami Percy'm i Simpsonem - 35 oraz Brazylijczykami Scheidtem i Pradą - 47. Polacy mieli 57 pkt (6. miejsce) i mogli liczyć tylko na brąz, pod warunkiem, że wygrają, a bezpośredni rywale przypłyną najwyżej na szóstej pozycji.

Wczoraj wiał wreszcie porządny wiatr, który znakomicie wykorzystali nasi żeglarze. Zwycięstwo (2 pkt) nie dało im jednak medalu, a tylko awans na czwarte miejsce - 59 pkt, bowiem Brazylijczycy przypłynęli na trzecim (6 pkt). Na dodatek wywalczyli dzięki temu srebro - 53 pkt, także dzięki wpadce liderów. Loof i Ekstroem zajęli ostatnie 10. miejsce (20 pkt) i spadli na najniższy stopień podium - 53. Złoto zdobyli w tej sytuacji Percy i Simpson, zajmując w finale 5. miejsce (10 pkt) - 45. Kusznierewicz z Życkim walczyli znakomicie o 4. miejsce, bo tuż za nimi przypłynęli Szwajcarzy Marazzi i De Maria, którzy mieli tyle samo punktów (59) w klasyfikacji generalnej.

Lokata w Star jest najwyższą spośród naszej reprezentacji na igrzyskach. Do finałów udało się awansować wcześniej trójce żeglarzy. W klasie RS:X (deska) kobiet Zofia Klepacka była 7. (na 27. rywalek), w Finnie Rafał Szukiel 10. (na 26), a Katarzyna Szotyńska w Laser Radial 9. (na 28).

W pozostałych klasach nie udało się awansować Polakom do finałowych wyścigów. W "49er" Marcin Czajkowski i Krzysztof Kierkowski zajęli 16. miejsce (na 19 załóg), w "470" Patryk Piasecki i Kacper Ziemiński 19. (na 29), w Laserze Maciej Grabowski był 16. (na 43), a w RS:X mężczyzn Przemysław Miarczyński 16. (na 35.).
Star: złoty - Iain Percy, Andrew Simpson (Wlk. Brytania), srebrny - Robert Scheidt, Bruno Prada (Brazylia), brązowy - Fredrik Loof, Anders Ekstroem (Szwecja);
Tornado: złoty - Fernando Echavarri, Anton Paz (Hiszpania), srebrny - Darren Bundock, Glenn Ashby (Australia), brązowy - Santiago Lange, Carlos Espinola (Argentyna);