MKTG SR - pasek na kartach artykułów

400 zł miesięcznie dodatkowo z ZUS. Nowe wsparcie kosztów opieki nad dziećmi - zasady i kryteria żłobkowego

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Wsparcie wynosi do 400 zł miesięcznie. Zobacz kto i na jakich zasadach może je otrzymać - szczegóły na kolejnych slajdach.
Wsparcie wynosi do 400 zł miesięcznie. Zobacz kto i na jakich zasadach może je otrzymać - szczegóły na kolejnych slajdach. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
ZUS przyjmuje wnioski o tzw. żłobkowe, czyli refundację kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wsparcie wynosi do 400 zł miesięcznie. Zobacz kto i na jakich zasadach może je otrzymać.

Spis treści

Żłobkowe zostało wprowadzone w kwietniu 2022 r.

Kto może uzyskać żłobkowe?

Warto wiedzieć, że przy dofinansowaniu nie ma kryterium dochodowego. Aby skorzystać z niego, dziecko musi uczęszczać do placówki, która jest wpisana do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów.

- Dofinansowanie dotyczy dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. gdy dziecko uczęszcza do żłobka przed 12 miesiącem życia lub po ukończeniu 36. miesiąca życia). Ze wsparcia można korzystać nie dłużej niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 4. rok życia – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Ile wynosi żłobkowe?

Maksymalnie wsparcie wynosi 400 zł miesięcznie, jednak nie może być wyższe niż faktyczna opłata ponoszona przez rodzica. Dokładne zasady prezentujemy w poniższej galerii.

- Opłata za pobyt to kwota po uwzględnieniu zniżek, dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. Nie wlicza się do niej kosztów za wyżywienie – zaznacza ZUS.

Jak złożyć wniosek o żłobkowe?

Wniosek o dofinansowanie opieki nad dzieckiem można złożyć elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

- Rodzice, którzy mają numer PESEL mogą taki wniosek złożyć również przez aplikację mZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną – dodaje rzecznik regionalny ZUS Krystyna Michałek.

Jak działa żłobkowe?

Rodzice nie otrzymują „żłobkowego” na konto bankowe, jak np. 800+ czy rodzinnego kapitału opiekuńczego. Wypłaty świadczeń trafiają na konta placówek opieki. Powinny one wprowadzić do rejestru żłobków/klubów albo wykazu dziennych opiekunów kwotę faktycznie poniesionej opłaty za dziecko za dany miesiąc. Kwoty środków przekazanych przez ZUS na rachunek placówki rodzic może podejrzeć na profilu PUE ZUS.

Ile wypłacono żłobkowego?

W 2023 roku wsparciem żłobkowym objętych było ponad 156 tys. dzieci. Kwota przekazana na ten cel to ponad 429 mln zł. Najwięcej dofinansowań wypłacono w województwach:

  • mazowieckim - 57 mln 770 tys. zł
  • dolnośląskim – 46 mln 867 tys. zł
  • śląskim – 46 mln 793 tys. zł

- W województwie kujawsko-pomorskim w ubiegłym roku wypłacono ponad 7 tys. dofinansowań na łączną kwotę niemal 20 mln zł – dodaje rzeczniczka ZUS z Bydgoszczy Krystyna Michałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska