Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat uczelni technicznej w Bydgoszczy. Milionowe inwestycje Politechniki Bydgoskiej w toku

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Serce uczelni zaczęło bić w nieznanym Fordonie, mówił rektor PBŚ na inauguracji z okazji półwiecza działalności bydgoskiej uczelni technicznej. Władze politechniki mówią o planach na najbliższą przyszłość. A te najważniejsze to faktyczne uruchomienie wydziału medycznego i dokończenie Akademickiego Centrum Sportu.

W holu budynków głównego Politechniki Bydgoskiej im. Śniadeckich w Bydgoszczy otwarto wystawę "kampus 50 + 5". Składają się na nią grafiki, plany i zdjęcia, które powstawały od pół wieku, czyli od powstania uczelni technicznej w bydgoskim Fordonie.

Była też mowa o planach politechniki na najbliższe pięć lat. Co powstanie? Kolejnych kilkanaście nowocześnie wyposażonych laboratoriów naukowych i badawczych. Kampus wzbogaci się o nową strefę gastronomiczną, a akademiki czeka gruntowny remont. To jednak nie wszystko.

- Po przekształceniu Wyższej Szkoły Inżynierskiej równo 50 lat temu w Akademię Techniczno-Rolniczą, decyzjami centralnymi serce naszej uczelni zaczęło bić tu, w nieznanym Fordonie - zaczął swoje wystąpienie na briefingu prasowym prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej. - Przez ten czas uczelnia realizowała i będzie realizować strategię konsolidacji i skoncentrowaniu tu, w naszej uczelni jako silnego ośrodka akademickiego - mówi prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.

Politechnika Bydgoska. Inwestycje za miliony

- Obecnie realizujemy największy plan inwestycyjny od wielu lat. Polega on przede wszystkim na budowie nowej infrastruktury, ale też na polepszaniu tej, która powstawała przez tych 50 lat. Zmierzamy do zwiększenia dostępności naszego kampusu, zwiększenia bezpieczeństwa, po to, aby kampus był bardziej przyjazny naszym pracownikom i przede wszystkim studentom. Ważne, by jak najszybciej skonsolidować uczelnię w bydgoskim Fordonie, a tym samym także zoptymalizować koszty funkcjonowania uczelni.

W najbliższym czasie mają zostać otwarte pracownie projektowania uniwersalnego i biblioteka materiałowa. Pracownie będą służy kilku wydziałom i kilkunastu kierunkom. Wzbogacona ma zostać też uczelniana modelarnia.

- Obecnie największą inwestycją, która jest w realizacji, to Akademickie Centrum Sportu - etap II, w północnej części kampusu, przy ACS I. Jest to inwestycja o wartości około 42 mln zł. 26 lutego odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod kompleks budynków i stadion - zaznaczał rektor Adamski.

W planach realizacyjnych realizacyjnych, a zasadniczo w pierwszej fazie realizacji - PBŚ szuka właśnie wykonawcy - jest powstanie centrum ogrodnictwa nowoczesnego na potrzeby wydziału rolnictwa i biotechnologii. Władze uczelni skupiają się na projektowaniu nowej siedziby wydziału sztuk projektowych. Ma to być również przestrzeń wystawiennicza dostępna dla mieszkańców.

W 2023 roku oddano do użytkowania instalacje fotowoltaiczne o mocy 100 kW. W tym roku władze uczelni mają nadzieję podwoić wydajność ogniw słonecznych. W planach jest też modernizacja wydziału telekomunikacji. Ma powstać pięć laboratoriów naukowo-dydaktycznych związanych z cyberbezpieczeństwem i technologiami IT.

Co z kierunkiem lekarskim na Politechnice Bydgoskiej?

Na konferencji prasowej padło również pytanie o to, czy władze uczelni nie obawiają się, że mogą wystąpić problemy z uruchomieniem kierunku medycznego. Jego utworzenie zapowiedziano już na początku 2023 roku.

- Myślę, że obawy to jest zbyt wiele. Robimy swoje na bazie decyzji, które zostały wydane. Decyzja o zgodzie na kształcenie na kierunku lekarskim została wydana - odpowiedział prof. Adamski. - Na tym etapie złożyliśmy odpowiednie wyjaśnienia do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które, myślę, że w dużej mierze dowodzą, iż jesteśmy w stanie takie kształcenie rozpocząć. Mamy naprawdę zabezpieczoną infrastrukturę szpitalną ogólnie rzecz biorąc, w formie szpitali, przychodni, laboratoriów do kształcenia przyszłych lekarzy i przede wszystkim kadrę.

Na pierwszym etapie dokumentacji wnioskowej znalazły się deklaracje blisko 150 nauczycieli akademickich.

- W zasadzie już mamy zabezpieczoną obsługę na pierwszy i drugi rok studiów. Te osoby są już pracownikami Politechniki Bydgoskiej. Pozostałe oczywiście sukcesywnie będą zatrudniane. Pozostajemy do dyspozycji ministra nauki, ministra zdrowia, ale przygotowujemy się do kształcenia - dodał rektor.

Przypomnijmy, że PBŚ ma zostać przekazany Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy. - Jedną z najważniejszych inwestycji jest budowa nowoczesnego centrum symulacji medycznych wraz z prosektorium wraz z zapleczem dydaktycznym, która jest planowana na terenie obecnego szpitala miejskiego - mówił z kolei dr hab. inż. Szymon Różański, prorektor ds. rozwoju PBŚ. - Jak wynika z zapewnień ratusza, cała procedura ma zakończyć się do końca czerwca. Będzie to Szpital Kliniczny Politechniki Bydgoskiej. Tam będą inwestowane środki, które zostały zabezpieczone już w zeszłym roku, pochodzą z funduszu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska