500 plus dla niepełnosprawnych. W regionie pieniądze dostaje ponad 9 tys. osób

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Mariusz Kapała
500 plus dla niepełnosprawnych. Ponad 9 tys. osób niepełnosprawnych w regionie dostaje wsparcie 500 plus. Wniosków wpłynęło prawie 24 tys. Część jest załatwiona odmownie.

Oba oddziały ZUS w Kujawsko-Pomorskiem, czyli bydgoski i toruński, do 14 listopada przyznały 9 171 świadczeń dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, choć nie wszystkie są w pełnej wysokości, czyli 500 zł.

Wnioski do tej pory złożyło 52 proc. osób, które, jak szacują pracownicy ZUS w regionie, mogą być uprawnione do tego świadczenia.

Sprawdź koniecznie

Ile wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych złożono w poszczególnych placówkach ZUS? Oto dane:
Oddział ZUS w Bydgoszczy - 11 240
w tym:

 • Bydgoszcz - 4 806
 • Inowrocław - 2 614
 • Nakło - 857
 • Sępólno Krajeńskie - 528
 • Świecie - 909
 • Tuchola - 701
 • Żnin - 825

oddział ZUS w Toruniu -12 479
w tym:

 • Aleksandrów Kujawski - 753
 • Brodnica - 915
 • Golub-Dobrzyń - 471
 • Grudziądz - 2 261
 • Lipno - 799
 • Rypin - 421
 • Toruń - 3 521
 • Włocławek - 3 338

Nie więcej niż 500 zł

Jednocześnie ponad 500 osobom odmówiono prawa do 500 plus. - Przekroczenie kryterium dochodowego to jedna z najczęstszych przyczyn wydania decyzji odmawiającej - wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Generalnie o to wsparcie w Kujawsko-Pomorskiem częściej starają się kobiety (61 proc.) niż mężczyźni. Jak informuje rzeczniczka Krystyna Michałek, prawie 1/3 (32 proc.) świadczeń została przyznana osobom, które ukończyły 75 lat, 33 proc. - do osób niesamodzielnych w wieku 26- 59 lat.

Zobacz wideo: 500 plus dla niepełnosprawnych

Ustawa stanowi, że świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przysługuje tym, których świadczenia finansowane ze środków publicznych (emerytury, renty, zasiłki) nie przekraczają 1600 zł brutto. Wypłacana jest różnica między 1600 zł a kwotą otrzymywanego świadczenia, ale nie więcej niż 500 zł. To oznacza, że 500 zł miesięcznie trafia do tych, którzy pobierają rentę socjalną (1100 zł), emeryturę lub rentę w minimalnej gwarantowanej wysokości.

Wniosek i orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji

W kraju zainteresowani złożyli ponad pół miliona wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych. Najwięcej - 390,6 tys. w ZUS; 153,2 tys. w KRUS, tylko 191 wniosków do wojskowego biura emerytalnego i niewiele ponad 1100 do MSWiA.

Jak pisaliśmy wyżej, jeden z warunków uzyskania pomocy przez osoby niepełnosprawne to określone dochody finansowane ze środków publicznych, drugi - to orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. To nie jest to samo, co orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Są to dwa różne orzeczenia, wydawane przez dwie różne instytucje dla różnych celów.

Kto nie ma orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, do wniosku musi dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (o ile wcześniej nie zostało złożone do ZUS/KRUS), wydane przez lekarza leczącego, dokumentację medyczną i inne dokumenty ważne dla orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Niektóre przychodnie każą sobie płacić za wystawienie zaświadczenia OL-9. - Jeśli mamy trudności w uzyskaniu od lekarzy takiego zaświadczenia, ZUS przyjmie wniosek bez tego dokumentu - wyjaśnia rzeczniczka Krystyna Michałek. - Poprosimy osobę składającą wniosek o wypełnienie dodatkowego formularza OL-9A (informacji o miejscach leczenia). Na podstawie tych informacji ZUS we własnym zakresie uzyska dokumentacje medyczną, niezbędną do wydania orzeczenia, ale należy liczyć się wówczas z możliwym wydłużeniem terminu realizacji wniosku.

500 plus dla niepełnosprawnych wypłacane jest uprawnionym, którzy ukończyli 18 lat. Młodsi dostają 500 zł na dziecko.

500 plus dla niesamodzielnych. Gdzie jest najwięcej potrzebu...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie