Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus na dziecko. Takie błędy rodzice popełniają najczęściej, a potem długo czekają na pieniądze

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Nie ma już kryterium dochodowego przy ubieganiu się o 500 plus. Pieniądze są wypłacane wyłącznie na konto.
Nie ma już kryterium dochodowego przy ubieganiu się o 500 plus. Pieniądze są wypłacane wyłącznie na konto. pixabay
Zdecydowana większość wniosków rozpatrywana jest automatycznie. Jeśli pojawia się błąd, procedura się wydłuża. Najczęściej rodzice podają nieprawidłowy PESEL czy numer konta.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą

od 16 lat

Napisała do nas Czytelniczka:
„Czekam od czerwca na zatwierdzenie wniosku o 500 plus, ponieważ dołączyłam do niego wyrok sądowy, że mam pod opieką dwoje dzieci. Wniosek automatycznie został jakby zawieszony do sprawdzenia. ZUS ciągle tłumaczy się, że nie mają ludzi do pracy, żeby ogarnąć wszystkie wnioski. Bo jest za dużo wniosków obcokrajowców. Obcokrajowców są ważniejsze niż Polaków? Teoretycznie weryfikacja powinna trwać dwa miesiące. Nikogo nie interesuje, że nie mają ludzi. Skoro ZUS podejmuje się tego programu, powinien sprostać zadaniu. Tymczasem mimo moich dwóch interwencji w ZUS osobiście i kilkunastu wiadomości, ciągle dostaję informacje, że proszą o cierpliwość. To są pieniądze na dzieci. Wystarczy, że ktoś odczyta załącznik i kliknie zatwierdzenie”.

Jakie błędy popełniają rodzice we wnioskach o 500 plus?

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, zaznacza, że zdecydowana większość wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus rozpatrywana jest automatycznie bez udziału pracowników, na podstawie informacji zawartych we wniosku oraz danych w dostępnych rejestrach. Jakikolwiek błąd we wniosku wymaga dodatkowej weryfikacji i przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, co wydłuża czas przyznania środków.

- Często do wniosków nie są dołączane wymagane dokumenty albo są one niewłaściwe. Czasami rodzice są nadgorliwi i składają niepotrzebnie dokumenty. To wszystko wpływa na czas rozpatrzenia wniosku o świadczenie - komentuje Krystyna Michałek.

Jednak najczęściej popełniane błędy we wnioskach to: nieprawidłowy PESEL dziecka lub błędny numer rachunku bankowego. Zdarzają się również sytuacje, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko albo oboje rodziców wnioskuje o świadczenie na to samo dziecko.

Krystyna Michałek dodaje: - Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, na profilu PUE ZUS klienta zamieszczamy wezwanie z prośbą o uzupełnienia wniosku. O wystawieniu takiego wezwania informujemy naszego klienta SMS-em i wiadomością wysłaną na adres poczty elektronicznej wskazany we wniosku. Niestety, wielu rodziców nie reaguje na wezwanie. Brak odpowiedzi zwrotnej skutkuje tym, że świadczenie w dalszym ciągu nie może zostać przyznane.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

1 lutego br. ruszył nabór wniosków o świadczenie wychowawcze, czyli popularne 500 plus na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Wniosek i załączniki do wniosku można składać wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

- Możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców. Sami decydują kiedy wysłać wniosek: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe - podkreśla regionalna rzeczniczka ZUS.

Jakie są terminy wypłaty 500 plus?

ZUS wypłaca 500 plus wyłącznie na rachunki bankowe.

Każdy rodzic ma stały termin płatności, który może sprawdzić na PUE ZUS. Termin płatności został przydzielony automatycznie i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Terminy wypłat to: 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej.

Lepiej nie zwlekać ze złożeniem wniosku. Im później zostanie złożony, tym później pieniądze trafią na rachunek bankowy. Np. jeśli złożyliśmy kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus w sierpniu br., to ustalenie i wypłata świadczenia nastąpi najpóźniej do 31 października tego roku.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy, która wprowadza zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia. Przestało obowiązywać kryterium dochodowe.

Świadczenie wychowawcze wynosi 500 zł miesięcznie. W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach - każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę kwoty przysługującego świadczenia wychowawczego - 250 zł miesięcznie.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska