500 plus było przyznawane jest na okres jednego roku, od 1 października do 30 września. Wniosek o przyznanie świadczenia można było składać od 1 lipca drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia dochodziła możliwość złożenia wniosku w formie papierowej.
By zachować ciągłość wypłat, trzeba ponownie złożyć wniosek po 31 stycznia 2021 r.
Od 2021 roku będzie obowiązywał okres od 1 czerwca do 31 maja. Za to wnioski będzie można składać już od 1 lutego (przez internet) oraz od 1 kwietnia (dodatkowo w formie papierowej – pocztą lub w danym urzędzie).
Aby nie stracić pieniędzy wniosek będzie trzeba złożyć do września 2019 roku. Wtedy otrzymamy pieniądze z wyrównaniem od lipca 2019.
Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące.
500 plus od 2019 roku. Co się zmienia?
Po nowelizacji decyzja o przyznaniu świadczenia – lub odmowie będzie przekazywana mailem.
500 plus dla dorosłych dzieci? PiS rozważa zmiany w rządowym programie
Według szacunków resortu pracy po zmianach z programu skorzysta niemal 7 mln dzieci.
Samotny rodzic nie będzie musiał już dostarczać dokumentu potwierdzającego, że wystąpił o alimenty na dziecko od drugiego rodzica.
Ustawy wydłuża z miesiąca do trzech czas na złożenie wniosku o pieniądze po pojawieniu się dziecka na świecie.
500 plus. Kiedy wypłata świadczenia?
Złożenie wniosku w lipcu/sierpniu oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
Kto złoży wniosek we wrześniu, otrzyma świadczenie, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada 2019 r.
Koszty zmian w programie 500 plus szacuje się na 41 mld zł z budżetu państwa. Finansowe wsparcie trafi w sumie do 6,8 mln dzieci.
500 plus na każde dziecko. Gdzie będziemy składać wnioski w Kujawsko-Pomorskiem?
- Jeżeli będą możliwości budżetu państwa w następnych latach, to oczywiście będziemy szukać innych rozwiązań, może bardziej w kierunku wydłużenia okresów. Wiemy, że okres od 18. roku życia też jest wymagający dla rodzin. Są różne rozwiązania. Na dzisiaj mamy to podstawowe rozwiązanie i myślę, że to jest najważniejsze - tłumaczył wiceminister Stanisław Szwed, cytowany przez portal fakt24.pl.
Przypomnijmy, że program 500 plus w swoich założeniach ma pomagać polskim rodzinom. W opinii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program "Rodzina 500 plus" zrealizował takie cele jak:
- poprawa wskaźnika dzietności,
- objęcie wsparciem polskich rodzin,
- walka z ubóstwem.
