Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus na wakacje także dla emerytów? Kto dostanie bon turystyczny. Od kiedy 500 plus na wakacje? [nowe info]

Joachim Przybył
Joachim Przybył
500 plus na wakacje także dla emerytów? Bon wakacyjny w senacie. Kto dostanie 500 ?
500 plus na wakacje także dla emerytów? Bon wakacyjny w senacie. Kto dostanie 500 ? Polskapress
500 plus na wakacje. Trwają prace nad Polskim Bonem Turystycznym. Ustawa w tej chwili jest w senacie, który proponuje szereg poprawek, w tym rozszerzenie świadczenia wakacyjnego. Niewykluczone, że świadczenie trafi do szerszej grupy społecznej. Senatorzy chcą, aby 500 plus dostali także emeryci. Ale to nie jedyna proponowana poprawka. Kiedy będzie bon turystyczny? Kto dostanie 500 plus na wakacje? Gdzie można złożyć wniosek o bon turystyczny?

Bon wakacyjny także dla emerytów?

500 zł plus na wakacje (we wcześniej wersji - 1000 plus) to pomysł rządu, który ma nie tylko wesprzeć gospodarstwa domowe Polaków, ale także ratować branże turystyczną w kraju. Złagodzono już reżim sanitarny, można rezerwować miejsca w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, ale na razie zainteresowanie jest ograniczone. Wielu Polaków odwołało rezerwacje i zrezygnowało z wakacyjnych planów w obliczu kryzysu. Szacowany spadek obrotów sięga 40 procent, najwięcej w branży noclegowej. Polski Bon Turystyczny 500 plus ma pomóc branży stanąć na nogi. Wciąż jednak nie wiemy kto dostanie 500 plus na wakacje i kiedy program zostanie uruchomiony.

Kiedy będzie 500 plus na wakacje?

Polski Bon Turystyczny początkowo miał wynosić 1000 zł i trafić do każdego zatrudnionego Polaka. Ostatecznie ograniczono projekt do dzieci i 500 zł na wakacje. Bon ma być wypłacany w formie kodu elektronicznego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Będzie to jednorazowe świadczenie, które będzie można zrealizować do końca marca 2022 roku.

Trwa głosowanie...

Czy emeryci powinni dostać 500 plus na wakacje?

Senat chce rozszerzyć 500 plus na wakacje

Ustawa została już przyjęta przez sejm, a teraz znajduje się w senacie. Tam pojawiły się nowe pomysły. Oto najważniejsze dla beneficjentów 500 plus na wakacje:

Kto dostanie 500 plus na wakacje?

500 plus także dla emerytów i seniorów? W czasie debaty na Polskim Bonem Turystycznym Adam Szejnfeld przypomniał, że bon turystyczny 500 plus miał dotyczyć wszystkich Polaków. Do tego rozwiązania nie da się wrócić, ale senator KO zaproponował, aby 500 plus na wakacje trafiło także do emerytów. Ten pomysł wzbudził sporo dyskusji, przeciwnicy argumentowali, że pandemia koronawirusa nie wpłynęła na wysokość rent i emerytur. Ostatecznie taka poprawka senatu znalazła się w projekcie ustawy.

Kiedy będzie bon turystyczny 500 plus?

Polski Bon Turystyczny - zasady i szczegóły. Z kolei wicemarszałek senatu Maria Koc (PiS) zwróciła uwagę, że ustawa nie reguluje praw dzieci rodziców, którzy pracują za granicą. Chodzi w tym wypadku o około 200 tysięcy dzieci. Taka poprawka także została wprowadzona do Polskiego Bonu Turystycznego 500 plus.

Bon 500 plus na wakacje: zasady i nowe informacje

Szereg kolejnych poprawek senackich ma charakter bardziej techniczny. M.in. senatorowie opowiedzieli się za obniżeniem opłat za obsługę bonów turystycznych z 1 proc. do 0,5 proc, zobligowali ministra właściwego do spraw turystyki do przedstawienia Sejmowi informacji w sprawie realizacji ustawy oraz oceny skuteczności i efektów ekonomicznych bonów w terminach do dnia 31 sierpnia 2021 r. oraz do dnia 31 sierpnia 2022 r. Kolejna poprawka dotyczy tego, aby usunięcie z listy podmiotów mających prawo do przyjmowania płatności za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego z powodu niezgodności w imieniu i nazwisku osoby dokonującej rejestracji było poprzedzone wezwaniem do aktualizacji tych danych.

Bon turystyczny: dla kogo 500 plus na wakacje?

Po poprawkach senatu ustawa o Polskim Bonie Wakacyjnym trafi ponownie do sejmu, który może poprawki przyjąć lub odrzucić. Wtedy ostateczny projekt trafi do podpisu na biurko prezydenta. Wiceminister Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy: - Jestem przekonany, że około 3-4 tygodnie to jest czas, kiedy odpowiednie instytucje będą mogły rozpocząć realizację tego bonu

Dla kogo 500 plus na wakacje? Jak złożyć wniosek?

Jak złożyć wniosek o 500 plus na wakacje? Na platformie elektronicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po weryfikacji wniosku dostaniemy kod elektroniczny. Będzie można go wykorzystać przy zamawianiu noclegów, wyżywienia i innych usług wakacyjnych. Czy będzie limit zarobków? Nie. 500 plus na wakacje dostanie każde dziecko niezależnie od dochodów rodziców. Bon turystyczny 500 plus z tego roku będzie można wykorzystać aż do końca marca 2022 roku.

500 plus na wakacje: gdzie będzie można wydać pieniądze?

  • opłacenie pobytu w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym
  • dofinansowanie kolonii, obozu młodzieżowego, sportowego lub harcerskiego
  • opłacenie imprezy turystycznej realizowanej przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego (powstaje lista w Polskiej Organizacji Turystycznej

Kto dostanie 500 plus na wakacje? Trwają prace nad Polskim Bonem Turystycznym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska