Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy będzie bon turystyczny 500 plus na wakacje. Kto dostanie 500 na wakacje? Jak złożyć wniosek?

Joachim Przybył
Joachim Przybył
500 plus na wakacje - zasady i informacje. Kiedy będzie bon turystyczny? Kto dostanie 500+ na wakacje?
500 plus na wakacje - zasady i informacje. Kiedy będzie bon turystyczny? Kto dostanie 500+ na wakacje? Piotrhukalo
Kiedy będzie bon turystyczny 500 plus na wakacje. Kto dostanie 500 na wakacje? Jak złożyć wniosek? Ustawa wróciła do Sejmu po poprawkach senatorów. Mamy nowe informacje i zasady 500 zł plus na wakacje. Kiedy będzie bon wakacyjny 500 plus? Prawdopodobnie na początku sierpnia. To program, który ma nie tylko wesprzeć plany wakacyjne polskich rodzin, ale także pomóc branży turystycznej w czasie kryzysu gospodarczego. Znamy szczegóły ustawy bon turystyczny 500 zł plus dla dzieci. Sprawdź kiedy możesz dostać pieniądze i na co można wydać 500 plus na wakacje.

Kiedy będzie bon turystyczny 500 plus?

Bon turystyczny 500 plus - znamy szczegóły. Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie i teraz będzie musiał zrealizować jedną ze swoich sztandarowych obietnic wyborcznych. Kiedy wejdzie w życie Polski Bon Turystyczny, który prezydent zapowiedział kilka tygodni temu? W czwartek 18 czerwca do Sejmu trafił projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Ustawa z poprawkami Senatu wróciła do sejmu, który ma się nim zająć na najbliższym posiedzeniu 22 lipca.

Dla kogo 500 plus na wakacje?

Co się zmieniło w projekcie bonu turystycznego 500 plus? Senatorzy dodali do listy beneficjentów 500 plus na wakacje także emerytów. Prace nad tym programem trwały od początku maja. Najpierw planowano bon turystyczny dla każdego pracującego Polaka w wysokości 1000 zł. Kwota zmieniała się, a ostatecznie postanowiono, że bon turystyczny będzie wynosił 500 zł i dostaną go dzieci. Rząd liczy, że 500 plus na wakacje wesprze borykającą się z problemami branżę turystyczną, w której pracuje około miliona Polaków.

500 plus na wakacje. Jakie zasady? Kto dostanie?

Zgodnie z projektem ustaw prawo do 500 plus na wakacje zyskuje osoba, mająca w dniu wejścia w życie ustawy przyznane prawo do świadczenia wychowawczego. Jeśli dostajecie 500 plus na dzieci, to macie także prawo do jednorazowego bonu turystycznego 500 zł plus na wakacje. Te pieniądze będą zwolnione z podatku dochodowego.

500 plus na wakacje. Jak złożyć wniosek? Dla kogo bon wakacyjny?

 • Kto dostanie 500 plus na wakacje? Bon jest dedykowany dla dzieci i nie ma znaczenia wysokość zarobków rodziców. Jeżeli mamy dwójkę dzieci, to dostaniemy 1000 zł na wakacje. Jeżeli mamy dziecko niepełnosprawne, to dostaniemy bon wakacyjny w wysokości 1000 zł.
 • Jak złożyć wniosek po 500 plus na wakacje? Bon wakacyjny będzie można zdobyć poprzez zarejestrowanie się na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bon 500 zł plus na wakacje będzie przyznawany po uproszczonej weryfikacji. 500 zł na wakacje dostaniemy nie w gotówce, ale w postaci elektronicznego kodu (nie będzie go można wymienić na gotówkę).
 • Kiedy będzie 500 zł na wakacje? To zależy od postępu na drodze legislacji. Ustawa będzie teraz głosowana w Sejmie, a potem trafi na biurko prezydenta do podpisu. Pieniądze najwcześniej będą do wykorzystania w lipcu, ale niewykluczone, że trafią do rodzin dopiero w sierpniu.
 • Do kiedy będzie ważny 500 plus na wakacje? Co ważne - bon wakacyjny 500 plus z tego roku będzie można wykorzystać do marca 2022 roku, a więc można go zostawić na kolejne wakacje lub ferie zimowe. Zarejestrować się na platformie ZUS po bon turystyczny 500 plus trzeba jednak złożyć najpóźniej 31 grudnia 2021 roku.

Dla kogo bon turystyczny 500 plus?

Andrzej Duda: - To nie będą pieniądze w gotówce, które będą wędrowały do rodziny i będą mogły być w związku z tym obojętnie na co wydane, bo tak jest z 500 plus. Tutaj będzie inaczej. To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną. szacujemy że mamy w Polsce około 2,5 milionów rodzin wychowujących dzieci, z tego znakomita większość, bo prawie 2 miliony to rodziny, które mają tych dzieci co najmniej dwoje.

Trwa głosowanie...

Czy 500 zł plus na wakacje dla dzieci to dobry pomysł?

500 plus na wakacje: zasady i nowe informacje

Kto dostanie 500 plus na wakacje? Ministerstwo Rozwoju wartość programu 500 plus na wakacje szacuje na 3,5 miliarda zł, czyli dwa razy mniej niż miał kosztować wcześniej planowany 1000 plus dla każdego zatrudnionego Polaka. Świadczenia obejmą około 6,5 mln dzieci. Nie mają znaczenia zarobki rodziców ani ilość dzieci w rodzinie. Każde z nich dostanie 500 plus na wakacje, a dzieci niepełnosprawne 1000 zł (dodatkowe 500 zł dla opiekuna).

Kto dostanie 500 plus na wakacje? W trakcie prac w sejmie i senacie nad projektem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym pojawił się pomysł, aby 500 plus na wakacje dotyczyło także emerytów i rencistów. Czy tak będzie - musimy poczekać na ostateczny projekt ustawy, który trafi do podpisu na biurko prezydenta.

Jest to pierwsze w takiej skali narzędzie celowane do jednego sektora. Według naszych szacunków, skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podmiotów. Oceniamy, że 85 procent z nich to firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Nie mniej istotne jest to, że skorzystają z bonu gospodarstwa domowe, w tym przede wszystkim rodziny - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

500 plus na wakacje: jak złożyć wniosek?

Od kiedy będzie 500 plus na wakacje? Postępy w realizacji bonu turystycznego 500 plus zależą także od Polskiej Organizacji Turystycznej. To właśnie ta organizacja przygotowuje bazę podmiotów i firm, które wezmą udział w programie i z których usługi będzie można płacić bonami 500 plus na wakacje. Lista tych firm będzie opublikowana internecie.

500 plus na wakacje. Jak odebrać pieniądze?

Bon wakacyjny otrzymamy w postaci elektronicznego kodu. Krok 1 - zarejestrowanie się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Krok 2 - na wskazany adres mailowy lub telefonu - po weryfikacji zgłoszenia - otrzymamy kod elektroniczny. Przy rezerwacji wyjazdu wakacyjnego, noclegu, wyżywienia lub innej atrakcji turystycznej, musimy poinformować, że część lub całość kosztów chcemy pokryć bonem turystycznym 500 plus.

Na co można wydać 500 plus na wakacje?

 • obozy młodzieżowe i kolonie
 • wakacje w ośrodkach wypoczynkowych, ale także w gospodarstwach agroturystycznych
 • noclegi i wyżywienie podczas rodzinnego odpoczynku
 • dodatkowe atrakcje turystyczne
 • bilety wstępów do muzeów czy parków rozrywki

WAŻNE. Bon turystyczny 500 plus można wykorzystać jedynie na opłacenie wakacji w Polsce.

Kto dostanie bon turystyczny 500 plus na wakacje?

W ustawie bonu wakacyjnego 500 plus czytamy, że świadczenie przysługuje osobie:

 • 1) mającej w dniu wejścia w życie ustawy przyznane prawo do:
 • a) świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2019 r. poz. 2407) lub
 • b) dodatku, o którym mowa w art. 80 ust. 1a, art. 113a albo art. 115 ust. 2a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821)
 • 2) której w okresie od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 r. przyznano prawo do:
 • a) świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, na dziecko, na które wcześniej nie było przyznane prawo do tego świadczenia lub dodatku, o którym mowa w lit. b,
 • b) dodatku, o którym mowa w art. 80 ust. 1a, art. 113a albo art. 115 ust. 2a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, na dziecko, na które wcześniej nie było przyznane prawo do tego dodatku lub
 • świadczenia wychowawczego, o którym mowa w lit. a – zwanej dalej „osobą uprawnioną”.
 • 2. Dodatkowe świadczenie w formie bonu przysługuje osobie uprawnionej, jeżeli świadczenie lub dodatek, o których mowa w ust. 1, przysługuje na dziecko niepełnosprawne.

Wakacyjny bon 500 zł na dziecko, a nie 1000 zł. J. Emilewicz: Statystycznie wychodzi to samo, większość rodzin ma dwójkę dzieci

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska