65 mandatów w dwa lata - taki pirat napsuł krwi policjantom...

  65 mandatów w dwa lata - taki pirat napsuł krwi policjantom z powiatu chełmińskiego

  Monika Smól

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Za to policjanci wystawiają najwięcej mandatów. Na zdjęciu: w maju kierowca ul. Nad Groblą jechał

  Główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Za to policjanci wystawiają najwięcej mandatów. Na zdjęciu: w maju kierowca ul. Nad Groblą jechał za szybko, uderzył w drzewo i zginął ©Nadesłane KP PSP Chełmno

  Rekordzista powiatu chełmińskiego w przeciągu dwóch lat otrzymał aż 65 mandatów karnych! Patrząc na statystyki, jest szansa iż w tym roku nasi policjanci wystawią mniej mandatów.
  Główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Za to policjanci wystawiają najwięcej mandatów. Na zdjęciu: w maju kierowca ul. Nad Groblą jechał

  Główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Za to policjanci wystawiają najwięcej mandatów. Na zdjęciu: w maju kierowca ul. Nad Groblą jechał za szybko, uderzył w drzewo i zginął ©Nadesłane KP PSP Chełmno

  W ubiegłym roku policjanci wystawili 7 tys. 688 mandatów karnych.

  - W pierwszym półroczu bieżącego roku 3 tys. 036 - informuje mł. asp. Dorota Lewków, oficer prasowy KPP w Chełmnie. - Najczęściej wystawiane mandaty przez policjantów w ruchu drogowym wystawiane były za przekroczenie prędkości oraz za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy.

  Kierowca i pasażer złapani z narkotykami w fordzie


  Za co z kolei karali mundurowi najczęściej w przepisach porządkowych? Jak się okazuje, za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Na drugim miejscu było natomiast zakłócanie porządku publicznego.

  - Najmniej było z kolei mandatów karnych za wykroczenia przeciwko mieniu oraz przeciwko urządzeniom użyteczności publicznej - dodaje Dorota Lewków. - Rekordzista z powiatu chełmińskiego, w przeciągu dwóch lat, otrzymał 65 mandatów karnych oraz piętnaście wniosków do sądu.

  Policjantka podkreśla, że w każdym przypadku osoba, na którą policjant nakłada mandat, zostaje pouczona o prawie do odmowy jego przyjęcia. Wówczas mundurowy kieruje wniosek o ukaranie do sądu. Co warte podkreślenia, dotyczy to nie tylko wykroczeń w ruchu drogowym.

  Alarm na Mapie pomógł. Powstał chodnik, nie ma zagrożenia  Mundurowi także bardzo chętnie słuchali sugestii mieszkańców przekazywanych za pośrednictwem stosunkowo nowej możliwości, jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

  Dzięki informacjom nanoszonym na tę Mapę przez mieszkańców Chełmna policjanci doprowadzili do poprawy bezpieczeństwa w infrastrukturze drogowej.

  - W ostatnim czasie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zaczęły pojawiać się informacje, z których wynikało, że na terenie przyległym do marketu przy ulicy Polnej w Chełmnie brakuje chodnika - wskazuje oficer prasowy chełmińskiej KPP. - Osoby, które chciały dojść do sklepu, zmuszone były do korzystania z jezdni, po której jeździły samochody. Stwarzało to niebezpieczeństwo zarówno dla kierujących, jak również dla pieszych.

  Rozwiązaniem tego problemu zajęli się chełmińscy policjanci. I szybko udało się wyeliminować zagrożenie.

  - Nasi mundurowi nawiązali kontakt z przedstawicielem sklepu - informuje Dorota Lewków. - W wyniku wspólnych ustaleń wyodrębniony został chodnik prowadzący od ulicy Polnej na parking przy dyskoncie. Zgłoszenia mieszkańców naniesione na KMZB przyczyniły się do zmiany nieprawidłowej infrastruktury drogowej.

  Czym jest wspomniana Mapa?

  - To aplikacja, która powstała, aby ułatwić kontakt społeczeństwa z policją - zaznacza policjantka. - Pozwala ona przekazać informacje o różnego rodzaju przestępstwach i wykroczeniach. Należy korzystać z niej odpowiedzialnie, gdyż każde naniesione na mapę zagrożenie skutkuje odpowiednią reakcją policji. Od początku funkcjonowania aplikacji odnotowano 638 zgłoszeń, z czego po sprawdzeniu potwierdziło się 299 zagrożeń co stanowi 46 procent.


  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018