Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

650-lecie szubińskiej fary. Wystawa już otwarta, czas na przewodnik [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Jubileuszową wystawę oglądać można na szubińskim rynku. Będzie czynna aż do sierpnia
Jubileuszową wystawę oglądać można na szubińskim rynku. Będzie czynna aż do sierpnia Maja Stankiewicz
Jubileusz fary nie przejdzie bez echa. Na razie uczczono go wystawą. Za kilka dni dostępne będzie także jubileuszowe wydawnictwo przygotowane staraniem parafii i Muzeum Ziemi Szubińskiej.

- Jubileusz 650 -lecia kościoła pw. św. Marcina Biskupa, naszego najcenniejszego zabytku, będzie świętem wszystkich mieszkańców Szubina - zapowiadała w lutym Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej. To wtedy pracownicy muzeum zwrócili się z apelem do mieszkańców o przynoszenie pamiątek dotyczących szubińskiej fary. Nikt wtedy jeszcze nie spodziewał się problemów związanych z pandemią.

Jednak, pomimo wielu przeciwności, zapowiadana wystawa o 650-leciu fary doszła do skutku. To ekspozycja plenerowa usytuowana na rynku w Szubinie. Dotyczy nie tylko fary, także innych, związanych z nią miejsc kultu - kościołów św. Małgorzaty, św. Andrzeja Boboli, św. Anny czy kaplicy szpitalnej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ekspozycję udostępniono mieszkańcom w tym tygodniu. Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem. Autorem wielu zdjęć jest Piotr Bembenek, szubiński fotograf od lat współpracujący z Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Pałuka fundatorem

Otwarcie jubileuszowej wystawy poprzedziło spotkanie w kościele pw. św. Marcina, gdzie o historii i ciekawostkach dotyczących tej świątyni opowiadał ks. kanonik Tadeusz Lesiński.

Kościół fundował pod koniec XIV wieku miejscowy możnowładca Sędziwój Pału-ka. Od początku była to budowla murowana. Pierwszy znany proboszcz to Mikołaj Tworzymirski (lata 1406-1421). W 1840 r. pożar zniszczył część Szubina, ucierpiał także kościół. Zdołano jednak uratować wiele cennych rzeczy m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej z połowy XVII w.

W ciągu dwóch lat świątynię odbudowano. Kolejne zniszczenia przyniosła jednak pierwsza wojna światowa. Prusacy zarekwirowali wtedy wszystkie dzwony z wieży, a były aż trzy, najstarszy z 1605 r. Druga wojna światowa także nie oszczędziła fary. Okupant urządził w świątyni magazyn...

Powstał też przewodnik

Więcej o historii szubińskiej fary dowiedzieć się można z przewodnika pt."Kościół pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie. Od przeszłości do teraźniejszości". Publikacja jest już wydana drukiem. Jej promocję - poinformowała nas dyrektor Kamila Czechowska - zaplanowano w kościele pw. św. Marcina Bpa w środę 17 czerwca o godz. 16.30. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Przypominają jednak o respektowaniu nakazów sanitarnych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska