- Jubileusz 650 -lecia kościoła pw. św. Marcina Biskupa, naszego najcenniejszego zabytku, będzie świętem wszystkich mieszkańców Szubina - zapowiadała w lutym Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej. To wtedy pracownicy muzeum zwrócili się z apelem do mieszkańców o przynoszenie pamiątek dotyczących szubińskiej fary. Nikt wtedy jeszcze nie spodziewał się problemów związanych z pandemią.
Jednak, pomimo wielu przeciwności, zapowiadana wystawa o 650-leciu fary doszła do skutku. To ekspozycja plenerowa usytuowana na rynku w Szubinie. Dotyczy nie tylko fary, także innych, związanych z nią miejsc kultu - kościołów św. Małgorzaty, św. Andrzeja Boboli, św. Anny czy kaplicy szpitalnej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ekspozycję udostępniono mieszkańcom w tym tygodniu. Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem. Autorem wielu zdjęć jest Piotr Bembenek, szubiński fotograf od lat współpracujący z Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Pałuka fundatorem
Otwarcie jubileuszowej wystawy poprzedziło spotkanie w kościele pw. św. Marcina, gdzie o historii i ciekawostkach dotyczących tej świątyni opowiadał ks. kanonik Tadeusz Lesiński.
Kościół fundował pod koniec XIV wieku miejscowy możnowładca Sędziwój Pału-ka. Od początku była to budowla murowana. Pierwszy znany proboszcz to Mikołaj Tworzymirski (lata 1406-1421). W 1840 r. pożar zniszczył część Szubina, ucierpiał także kościół. Zdołano jednak uratować wiele cennych rzeczy m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej z połowy XVII w.
W ciągu dwóch lat świątynię odbudowano. Kolejne zniszczenia przyniosła jednak pierwsza wojna światowa. Prusacy zarekwirowali wtedy wszystkie dzwony z wieży, a były aż trzy, najstarszy z 1605 r. Druga wojna światowa także nie oszczędziła fary. Okupant urządził w świątyni magazyn...
Powstał też przewodnik
Więcej o historii szubińskiej fary dowiedzieć się można z przewodnika pt."Kościół pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie. Od przeszłości do teraźniejszości". Publikacja jest już wydana drukiem. Jej promocję - poinformowała nas dyrektor Kamila Czechowska - zaplanowano w kościele pw. św. Marcina Bpa w środę 17 czerwca o godz. 16.30. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Przypominają jednak o respektowaniu nakazów sanitarnych.
