Jak nie kryzys na rynku mleka, to problemy z afrykańskim pomorem świń czy wcześniej z suszą. Ale nie dziś i nie tu. Szukamy optymistycznych akcentów. Oto kilka z nich:
1. Pieniądze dopłat bezpośrednich 2016 będą szybciej
Przypominamy o zapowiadanej przez Komisję Europejską i polskiej ministerstwo rolnictwa możliwości wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich. 70% przyznanej kwoty ma trafiać na konta rolników od 17 października. Więcej o tym przeczytacie tu: Szykują się duże zaliczki dopłat bezpośrednich za 2016 rok!
2. Praca na wsi jest coraz bezpieczniejsza
Z każdym rokiem na wsi poprawia się statystyka wypadków podczas pracy. W pierwszej połowie 2016 roku liczba zgłoszonych wypadków przy pracy w rolnictwie wyniosła 326 przypadków. Nie było żadnego śmiertelnego. W I półroczu 2015 było zgłoszonych 387 wypadków, wynika z danych GUS. Więcej: W rolnictwie wypadkom częściej ulegają mężczyźni
3. Susza już nie tak dokuczliwa
Bardzo dokuczliwa, długotrwała ubiegłoroczna susza nie powtórzyła się. Tym razem deszczu było sporo, co z jednej strony utrudniało zbiory zbóż, ale poprawi plony innych upraw - kukurydzy, buraków czy ziemniaków. Pogoda pozwoliła też na siew w dogodnych terminach. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w 10. raporcie (1.07-31.08.2016) nie stwierdził zagrożenia suszą rolniczą na terenie Polski.
4. Sytuacja na rynku mleczarstwa się poprawia
Kto jak kto, ale polscy hodowcy bydła mlecznego mieli ostatnio wyjątkowo pod górkę. - Wreszcie mogę powiedzieć, że po długim i ciężkim kryzysie, na rynku jest jednak lepiej - przekazał nam Waldemar Broś, który stoi na czele Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew.
5. Chętniej sięgamy po owoce
W skali ostatnich pięciu lat podskoczyło spożycie owoców w kraju. Kiedy w 2011 roku, przeciętny Kowalski zjadł ich rocznie 44 kg, ostatnio skusił się na 53 kg. Ta dobra informacja dotarła z Główngo Urzędu Statystycznego. Więcej: 100 kilo ziemniaków i 144 jaja. Ile produktów rolnych zjadł Kowalski w 2015?
6. Jako jedyni w Unii dostajemy miliony na rolnicze drogi
Ciągnik przebijający się z trudem przez zwały błota? Niekoniecznie :-) Gminy i powiaty otrzymały finansowy zastrzyk z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki tej sumie dojazd na pola czy choćby do remiz ma być wygodniejszy i bezpieczniejszy. Więcej: Miliony na rolnicze drogi. Jedyny taki przypadek w UE
7. Mamy sukcesy lokalne na skalę globalną
Oto przykład jednego z nich. Niewielka przetwórnia a budzi ogromny apetyt, konkretnie to jej pierogi. Czy niepozorne, ale smaczne pierożki lub ekopierożki z Podkarpacia mogą stać się światowąmarką? Jest to możliwe bo w Hongkongu, Nowym Jorku i Tokio zachwycają się ich smakiem. Więcej na ten temat: Ekopierożki z Podkarpacia zachwycają Hongkong, Nowy Jork i Tokio
Dzień Dobrych Wiadomości - 8 września