Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
3 z 38
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W środę (26 XI) Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 na bydgoskim...
fot. Tomasz Czachorowski

70 lat Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy. Zobacz jak „emdek" uczcił swój jubileusz [zdjęcia]

W środę (26 XI) Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 na bydgoskim Szwederowie uroczyście obchodził swe 70-lecie. Najstarszy w mieście „emdek” ma bogatą historię, kadrę z pasję i rzeszę miłośników wśród tych, którzy przez lata rozwijali i rozwijają razem z nim swoje pasje i talenty!

Na uroczystości, jaka odbyła w sali sportowej przy ul. Leszczyńskiego 42, przybyła wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, która pogratulowała społeczności MDK nr 2 tak wspaniałego jubileuszu, a na ręce dyrektora Adama Łętochy wręczyła okolicznościową statuetkę. Dzieci i młodzież z kół MDK nr 2 zaprezentowały swe talenty w barwnym widowisku.

Jak przypominają nauczyciele MDK nr 2 Mirosława Jurgiel i Krzysztof Golec, historia placówki ma swój początek wraz z powstawaniem osiedla Szwderowo - w 1949 roku . W miejscu, gdzie jest obecny MDK nr 2 przy ul. Stanisława Leszczyńskiego 42, był najpierw Ogródek Jordanowski przy ul. Małgorzaty Fornalskiej 42. Pierwszymi dyrektorami Ogródka Jordanowskiego byli: Eugenia Konarzewska, Kazimierz Zalewski i Tadeusz Zieliński.

- W listopadzie 1968 roku przekazano szwederowiakom parterowy budynek, wybudowany w czynie społecznym. Wtedy spełniał swoją rolę z dużym zapasem, dziś – nawet po ostatnim remoncie – pęka w szwach. W latach 70. ubiegłego stulecia dominujące pracownie: plastyczna, malarska, fotograficzna i biologiczno-zoologiczna, skupiały „aż” 47 uczestników. Dziś, tylu młodych smoków zapisuje się na zajęcia karate czy do sekcji plastycznej – opisują Mirosława Jurgiel i Krzysztof Golec.

Od 1 września 1969 roku Ogródek Jordanowski był Domem Kultury Dzieci i Młodzieży nr 2 - z jeszcze bogatszą ofertą (20 kołami zainteresowań i sekcjami jak kolarska i szachowa, które do dziś mają mocną reprezentację, zdobywającą trofea ogólnokrajowe).

Od 1 stycznia 1974 roku, wraz z kolejnym remontem budynku głównego, zmieniono nazwę na Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy.

W czerwcu 1989 roku – z inicjatywy Rady Pedagogicznej i Komitetu Rodziców MDK nr 2 - „emdek” na Szwederowie otrzymał imię dra Henryka Jordana oraz sztandar – od sponsorów.

Obecnym dyrektorem placówki jest mgr Adam Łętocha (czwarta kadencja), a wicedyrektorem mgr Dorota Przywarą-Kaps. Mimo że MDK nr 2 ma za sobą remonty i przebudowy, obiekt wciąż czekają kolejne inwestycje.

Specjalnością MDK nr 2 są m.in. akcje charytatywne dla najmłodszych jak „Serduszko dobre i ty masz” czy „Słońce świeci dla wszystkich dzieci”, a także nauczyciele z pasją, którzy sprawiają, że do „emdeku” na zajęcia chętni są nie tylko młodzi mieszkańcy Szwederowa.

Więcej ciekawostek oraz historii 70-letniego MDK nr 2, zebranej i ciekawie opisanej przez nauczycieli, na stronie mdk2.bydgoszcz.pl

Zobacz również

25. edycja Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej już w maju

25. edycja Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej już w maju

Motocyklista ucierpiał w wypadku w Malborku. Do szpitala został zabrany przez LPR

Motocyklista ucierpiał w wypadku w Malborku. Do szpitala został zabrany przez LPR

Polecamy

Prezydent stawia sprawę jasno: Elektrownia atomowa jest niezbędna

AKTUALIZACJA
Prezydent stawia sprawę jasno: Elektrownia atomowa jest niezbędna

Eurojackpot Lotto - 3.05.2024 roku. Zobacz wyniki losowania

Eurojackpot Lotto - 3.05.2024 roku. Zobacz wyniki losowania

Kibice czekali na taki mecz sześć lat! Tak wyczyn Apatora skomentował Zbigniew Boniek

Kibice czekali na taki mecz sześć lat! Tak wyczyn Apatora skomentował Zbigniew Boniek