Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online
Uroczyste świętowanie rozpoczęło się mszą w intencji mieszkańców Golubia-Dobrzynia. Później była sesja Rady Miasta Golubia-Dobrzynia. Po niej otwarto wystawę plenerową „Golub-Dobrzyń na przestrzeni 70 lat". Można ją oglądać na ul. Kilińskiego. Ponadto odsłonięto tablicę pamiątkową ma moście oraz umieszczono kapsułę czasu. Była także konferencja popularnonaukowa w Domu Kultury.
Zobacz w naszej galerii jak wyglądało świętowanie 70 rocznicy połączenia Golubia i Dobrzynia
Dom Kultury w Golubiu-Dobrzyniu zaprasza do udziału w grze turystycznej "Szlakiem Golubia-Dobrzynia".
- Jest to specjalna odmiana gry miejskiej, w której uczestnicy mają okazję odwiedzić wybrane zaułki miasta, gdzie podążając za wskazówkami, rozwiązują przygotowane zadania. Zachęcamy do uczestnictwa w zabawie, gdyż dla osób, które wykonają "selfie" przy poszczególnych obiektach oraz podadzą prawidłowo hasło, czeka drobna niespodzianka - do odbioru na Zamku Golubskim – informuje Dom Kultury w Golubiu-Dobrzyniu
Weź udział w grze miejskiej w Golubiu-Dobrzyniu
Miasto z okazji jubileuszu, a także rozpoczęcia sezonu turystycznego może poszczycić się, dzięki Stowarzyszeniu „Przywrócić Pamięć”, nowym strojem dla przewodnika miejskiego. Przedstawicielka stowarzyszenia Ewa Kaźmierkiewicz przekazała burmistrzowi Golubia-Dobrzynia Mariuszowi Piątkowskiemu strój historyczny szwedzkiego żołnierza, który będzie nosił przewodnik Zygmunt Błaszczyk oprowadzający turystów po Golubiu-Dobrzyniu.
- Nasze miasto historycznie związane jest ze Szwecją poprzez księżniczkę Annę Wazównę oraz jej brata króla Zygmunta III Wazę. Stąd potrzeba przybliżania wiedzy i historii związanej między innymi z rodem Wazów i historią Szwedów w Polsce. Golubsko-Dobrzyński przewodnik turystyczny w historycznym stroju, to świetna promocja miasta, ale również żywa lekcja historii. Należy wspomnieć, że stój został uszyty na potrzeby zadania pn. „Dbamy o historię Miasta Golubia-Dobrzynia poprzez uzupełnianie tablic oraz zakup stroju historycznego”, które zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie „Przywrócić Pamięć” w 2020 roku w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Kaźmierkiewicz oraz wszystkim członkom stowarzyszenia za użyczenie stroju na potrzeby turystyczno-promocyjne Miasta Golubia-Dobrzynia – informuje magistrat.
Przewodnik z własnej inicjatywy uzupełnił strój żołnierza szwedzkiego poprzez dodatkowe wyposażenie.
Z okazji 70-lecia połączenia Golubia i Dobrzynia miasto w piątek rozdawało po 70 flag miejskich oraz gadżetów w postaci okolicznościowych koszulek, toreb i magnesów.
